• Новини
    • за лаптопи
    • за смартфони
    • за таблети
  • Компютри
    • Лаптопи
    • Таблети
    • Смартфони
    • Електроника
  • Класация на десктоп видеокарти

Desktop.bg

  • Начало
  • Новини
  • Ревюта
  • Видео
  • Магазин

Ревю на ASRock Fatal1ty Z270 Gaming K6 – фаталното геймърско Optane ready дъно

Автор: Александър Илиев 05 апр. 2017 / 11:00 | 0 2 607 прочитания

След Fatal1ty X370 Gaming K4, днес на вашето внимание ще представим още една дънна платка от серията Fatal1ty на ASRock. Този път тя е предназначена за процесори Intel, а чипсетът ѝ е новият флагман в сегмента – Z270. Моделът се нарича ASRock Fatal1ty Z270 Gaming K6. Това е втората Fatal1ty дънна платка, която разглеждаме тази година, като първата е предназначена за новите Ryzen процесори на AMD.

Дъното разполага с LGA 1151 сокет, който поддържа Skylake и Kaby Lake процесорите. Добро първо впечатление прави и наличието на Ultra M.2 слотове, които предлагат още по-висока скорост на трансфер и запис на данни от иначе бързите M.2 слотове. Наличието на три PCIe x16 слота и поддръжката на SLI и CrossFire, прави Z270 Gaming K6 апетитно предложение за геймърите. Процесорът, който ние избрахме да партнира на Fatal1ty Z270 Gaming K6 е отключеният към овърклок Core i7-7700K с базова честота 4.20 GHz и турбо честота 4.50 GHz.

В следващите редове ще ви представим съдържанието на кутията, конструкцията и качеството на изработка на дъното. Също така ще ви покажем резултати от проведените от нас тестове на различните компоненти на конфигурацията, като ще обърнем внимание и на овърклок възможностите на дъното.

Цени и наличност на ASRock Fatal1ty Z270 Gaming K6 може да откриете в Интернет магазина Desktop.bg.

Съдържание

  1. Технически характеристики на ASRock Fatal1ty Z270 Gaming K6
  2. В кутията
  3. Дизайн и конструкция
  4. I/O панел
  5. BIOS
  6. Тестовa конфигурация
  7. Софтуер
  8. Тестове на процесор
  9. Овърклок
  10. Видео тестове
  11. Общи тестове
  12. Заключение

Технически характеристики на ASRock Fatal1ty Z270 Gaming K6

Към магазина
CPU поддръжка Всички процесори от шеста и седма генерация Intel® Core™ i7/i5/i3/Pentium®/Celeron® (Socket 1151)
Чипсет Intel Z270
Памет 4 x DDR4 3866+(OC)*/3733(OC)/3600(OC)/3200(OC)/2933(OC)/2800(OC)/2400**/2133 non-ECC, un-buffered memory max 64 GB
Слотове 3 x PCI Express 3.0 x16 Slots (PCIE2/PCIE4/PCIE6: single at x16 (PCIE2); dual at x8 (PCIE2) / x8 (PCIE4); triple at x8 (PCIE2) / x8 (PCIE4) / x4 (PCIE6))
3 x PCIe 3.0 x1 slot
1 x M.2 Socket (Key E), supports type 2230 WiFi/BT module
Дисково пространство 8 x SATA 6 Gb/s port
2 x Ultra M.2 Socket
USB портове 1 x USB 3.1 Type-A
1 x USB 3.1 Type-C
3 x USB 3.0 Ports
6 x USB 2.0 и 2 x USB 3.0 вътрешни портове
Свързаност 1 x GigaLAN Intel® I211AT
Конектори на заден панел 2 x Antenna Ports
1 x PS/2 Mouse Port/Keyboard Port
1 x D-Sub Port
1 x DVI-D Port
1 x HDMI Port
1 x Optical SPDIF Out Port
1 x USB 3.1 Type-A Port (10 Gb/s) (Supports ESD Protection)
1 x USB 3.1 Type-C Port (10 Gb/s) (Supports ESD Protection)
3 x USB 3.0 Ports (Supports ESD Protection)* 1 x Fatal1ty Mouse Port (USB 3.0) is included
2 x RJ-45 LAN Port with LED (ACT/LINK LED and SPEED LED)
HD Audio Jacks: Rear Speaker / Central / Bass / Line in / Front Speaker / Microphone (Gold Audio Jacks)
Аудио Realtek ALC1220 Audio Codec – 7.1-Channel High Definition Audio
Форм фактор ATX Form Factor: 30.5 cm x 24.4 cm

В кутията

Устройството пристига в приятна кутия, изпълнена в червено и черно. Визуално тя е почти неразличима от кутията на ASRock Fatal1ty X370 Gaming K4, чието ревю може да прочетете ТУК. Предната част на гланцираната картонена кутия е семпла, като компания на голямото лого на Fatal1ty серията правят основните технологии на продукта.

Отваряйки черният бокс, намиращ се във фасадната кутия, откриваме стандартните инструкции за монтаж и употреба, както и капачето на задния панел, изпълнено в същата цветова схема като опаковката. Също така са добавени общо четири на брой SATA кабели и винтове за подсигуряване на евентуални M.2 устройства, които бихте могли да свържете.

Дизайн и конструкция

Преминаваме към най-интересната част от съдържанието на кутията, а именно ASRock Fatal1ty Z270 Gaming K6. Със сигурност дъното превъплъщава тенденцията в последните години дънните платки да притежават интересен външен вид. Бихме казали, че изработката на устройството вдъхва премиум усещане, подсилено от топлинните тръби, разположени върху MOSFET транзисторите и северният мост, както и алуминиевите панели, към които са свързани медните тръби. На централна позиция се намира s1151 цокъла, приютяващ нашия Core i7-7700K, а до него по традиция се намират четирите DDR4 RAM слота.

На първият сет от снимки виждате ASRock Fatal1ty Z270 Gaming K6 в целия си блясък. Първият елемент, на който ще обърнем внимание е s1151 сокета, в който удобно ще се намести нашият Intel Core i7-7700K. Около него са разположени 45-амперови дросели от високо качество, както и два вида кондензатори от серията 12K Black на Nichicon, които според компанията, ще доведат до по-добри овърклок резултати. в непосредствена близост до тях се намират чипсета и MOSFET транзисторите, които разполагат с два алуминиеви блока, съединени, чрез топлинна тръба за по-добро охлаждане.

Прехвърляме се към четирите слота за оперативна памет от тип DDR4. Конекторите в тях са с 15μ златно покритие, осигуряващо по-добър контакт, както и защита против корозия. Максималният размер на RAM паметта е 64 GB, а най-високата тактова честота е 3866 MHz при овърклок. Дъното поддържа технологията XMP на Intel. Поддръжката на друга технология на Intel, обаче откроява дъното. Името и е Optane, а повече информация за нея може да откриете ТУК. От другата страна на сокета за процесора се намира задния панел, върху който е разположен така нареченият „щит“, които предпазва компонентите от вредното влияние на статичното електричество. В него е вградено и RGB осветление, което може да бъде контролирано от софтуера приложен в диска към дънната платка, или директно от BIOS настройките.

ASRock Fatal1ty Z270 Gaming K6 разполага с общо шест PCIe слота. Три от тях са PCIe x16 и поддържат технологиите на NVIDIA и AMD за свързане на няколко видеокарти SLI и CrossFire. Те позволяват свързването на три видеокарти AMD, но за феновете на „зелените“ ще могат да се възползват само от две видеокарти в SLI режим, поради причината, че при тройно свързване третият PCIe x16 слот работи в режим x4, което не се поддържа от NVIDIA. Прави ни впечатление, че и трите слота имат солидна стоманена конструкция, като най-горният от тях (вдясно на снимката) разполага със същото 15μ златно покритие, което както по-горе написахме се намира и върху слотовете за RAM. До тях пък е разположен чипа на звуковата карта, а върху него се намира декоративният панел, който също е снабден с RGB осветление.

Дъното разполага с малък екран, който изписва номер на грешка, при проблем със системата. Също така притежава конектори за свързване на RGB лента. На втората снимка на фокус е охладителя върху южния мост на чипсета, които е снабден с RGB диоди. От двете му страни пък се намират Ultra M.2 слотовете, които надграждат върху така-или-иначе бързите M.2 слотове, като осигуряват дори по-високи скорости на четене и запис. В долната част на снимката пък се виждат осемте SATA порта.

В долната част на ASRock Fatal1ty Z270 Gaming K6 се намира ключ, с помощта на който може да включите или изключите XMP технологията, която позволява овърклок на оперативната памет, за да извлечете максимума от своя процесор. Интересно допълнение е монтирането на хардуерни бутони за включване и рестартиране на компютъра върху самата дънна платка. Те са изключително полезни при тестване, както и ако конфигурацията ще бъде използвана без компютърна кутия.

Дъното определено изглежда солидно изработено, а матовото покритие на платката допълнително подпомага за премиум усещане на устройството.

I/O панел

Fatal1ty Z270 Gaming K6 разполага с добре оборудван заден панел. В лявата му част стоят два жака, към които могат да да бъдат свързани антени за безжичен интернет. До тях са разположени два USB 3.0 порта и един PS/2 порт, към който е подходящ както за мишка, така и за клавиатура. Следващата част от панела е посветена на графичните портове на дъното. Намират се един VGA и един DVI порт, както и HDMI изход. Общият брой от шест USB порта се допълва от два USB 3.0 и два USB 3.1, от които един Type A и един Type C. Над тях пък са разположени също два RJ-45 LAN порта, а останалата част от панела се допълва от пет аудио жака и един дигитален S/PDIF порт.

BIOS

ASRock Fatal1ty Z270 Gaming K6 е снабдена с изключително подробно BIOS меню. При първото ви влизане в настройките, ще откриете улеснено меню, което ви показва основна информация за конфигурацията ви, както и температурни показания на процесора и чипсета. Основните промени, които може да извършите от тук са, да включите Turbo режима на процесора и да изберете между няколко профила на вентилаторите в системата. Чрез бутона F6 ще отключите пълната магия на BIOS менюто на Z270 Gaming K6.

Първото от менютата, до което имате достъп е OC Tweaker и както подсказва наименованието, тук ще може да си „играете“ с настройките за овърклок на процесора, оперативната памет, както и стойностите на напреженията, които биват подавани към тях. Също така имате възможността да създадете няколко различни овърклок профила на системата.

Тук всяка от трите различни области има посветено на себе си подменю. CPU Configuration е мястото, където можете да овърклокнете процесора, променяйки мултипликатора или BCKL честотата, също така може да изберете, дали промените, които ще правите, да бъдат извършени върху всички ядра, или избран от вас брой. Освен да конфигурирате настройките на процесорът си, Fatal1ty Z270 предлага и пълен контрол над RAM паметта. В DRAM Configuration може да промените както честотата, на чиповете на паметта, така и да затегнете таймингите. В последното меню пък се намират стойностите на напреженията, отнасящи се към процесора и оперативната памет.

Следващото поле се нарича Advanced. В него са събрани допълнителни настройки, като по-интересните от тях засягат процесора, чипсета и устройствата за съхранение. Тези, отнасящи се за процесора позволяват да се включи/изключи технологията Hyper Threading, която разделя едно физическо ядро на две логически. Също така в това меню може да се разреши употребата на само част от ядрата на процесора. Налични са и настройки за оптимизиране и намаляване на разхода на енергия. Менюто, конфигуриращо чипсета, дава контрол върху скоростта на различните PCIe портове, както и върху употребата на вградените устройства, като видеокарта, звуков и Интернет контролер и други. В подменюто, отнасящо се за съхраняващите устройства, ще може да управлявате SATA настройките, както и да проверите, дали системата разпознава включено SSD или твърд диск.

BIOS-а на дънната платка разполага с мониторинг в реално време. Той показва температури и стойности на различните напрежения в системата, което позволява отлична диагностика. В това меню са скрити и подробни настройки на вентилаторите свързани към дъното.

Менюто Tools крие в себе си някои интересни функции. Първата от тях е така наречената AURA RGB LED. Тя позволява да изберете измежду 16 милиона цвята, които могат да възпроизведат RGB светодиодите, монтирани на дъното. Също така може да зададете различен цвят за охладителя на чипсета, пластмасовия капак на задния панел и надписа върху вградената звукова карта. Друга интересна функция е System Browser, който ви показва информация относно компонентите са свързани, към дънната платка.

Останалите менюта са Security, където ще може да зададете парола за достъп към вашия компютър, а Boot пък ви позволява да зададете приоритет при зареждане от различни съхраняващи устройства.

Тестовa конфигурация

Към магазина
Процесор Intel Core i7-7700K (4-ядрен/ 8-нишков, 4.20 – 4.50 GHz, 8MB кеш)
Дънна платка ASRock Fatal1ty Z270 Gaming K6
Оперативна памет Crucial 16GB (2x 8192 MB) – DDR4, 2133 Mhz
Видеокарта Palit GeForce GTX 1050 Ti KalmX (4GB GDDR5)
Кутия In Win 509 Black
Съхранение Samsung PM951 256 GB M.2 SSD
Western Digital Blue WD10JPCX 1 TB
Захранване be quiet! SYSTEM POWER P8 550W
Операционна система Windows 10 64-bit
Видео драйвъри 378.78

Софтуер

Освен безкрайните възможности за настройки в BIOS менюто, ASRock предлагат и софтуер, който допълнително да улесни овърклок маниаците. Той се нарича F-Stream Tuning Utility и дава контрол над честотата на шината, мултипликатора на процесора, както и волтажа на процесора и паметта. Тези настройки ще откриете в първото меню наречено OC Tweaker. Следва System Info, което показва температурите на процесора и дънната платка, както и стойностите на напреженията на различни компоненти в системата. Тук се вижда и максималната стабилна честота, която успяхме да „изкараме“ от Core i7-7700K, използвайки be quiet! PURE ROCK охладител. Говорейки за охладители, третото меню на програмата предоставя контрол върху кривата на всички вентилатори свързани към дънната платка.

Тестове на процесор

Първият от тестовете на дънната платка, които проведохме, беше да изпитаме производителността на процесора. Процесорът, който използвахме в комбинация с ASRock Fatal1ty Z270 Gaming K6 беше Intel Core i7-7700K. Тестовете бяха проведени, чрез по-известните бенчмарк програми – NovaBench, Fritz и Cinebench 11 и R15. Ще ви покажем резултатите на процесора при базовата му честота и при максималния овърклок, който успяхме да достигнем, охлаждайки го с be quiet! PURE ROCK.

NovaBench

NovaBench е комулативен, крос-платформен бенчмарк, който тества процесор, оперативна памет и графична производителност. Тестовете изпълнени върху процесора се състоят в изчисление на цели числа и такива с плаваща запетая. Също така той се натоварва с MD5 хеширане. Резултатът, който отбеляза Core i7-7700K бе 1053 точки.

Cinebench 11 и Cinebench R15

Cinebench е софтуер, който натоварва всички ядра на процесора с рендирането на изображение. В нашите тестове използвахме двете най-известни версии на бенчмарка – Cinebench 11 и Cinebench R15. Тук i7-7700K отбеляза съответно 10.86 и 971 точки.

Fritz

Fritz е бенчмарк, изграден на основата на логическата игра шах. Като резултат се дават боря на ходовете, както и отношението на резултата към този на Pentium III процесор с тактова честота 1 GHz. В случая Kaby Lake процесорът ни извърши 17.731 милиона изчисления, и резултат 37 пъти по-добър от този на Pentium III. За сравнение, един от най-мощните компютри, Deep(er) Blue, е успял да реализира 200 милиона хода за секунда. През 1997 година Deep(er) Blue дори успя да победи популярния Гари Каспаров с 3.5 на 2.5.

Овърклок

За да повишим тактовата честота на процесора използвахме приложният софтуер на ASRock, наречен F-Stream Tuning, а задачата да охлажда процесора бе поверена на довереният ни be quiet! PURE ROCK.

NovaBench

Cinebench 11 и Cinebench R15

Fritz

Ефекта от овърклокването може да проверите в таблицата по-долу. Длъжни сме да отбележим, че резултатите при 4.2 GHz са при режим Auto и включена опция за Turbo режима на процесора, тоест както ще бъде при вас с първото включване на системата. Най-високата стабилна честота, която успяхме да достигнем беше 4.9 GHz, а любителите на водното охлаждане ще бъдат доволни, защото процесорът без проблеми ще прекрачи границата от 5 GHz при водо-охладителни решения.

Тест Intel Core i7-7700K@4.2GHz Intel Core i7-7700K@4.9GHz Разлика
Cinebench 11 10.86 11.68 +7.55%
Cinebench R15 971 1054 +8.55%
Fritz 17731 19147 +7.98%
Novabench 1053 1104 +4.84%

Видео тестове

Производителността на видеокартата и PCIe шината бяха тествани, използвайки софтуера на компанията Unigine. Пуснахме две версии на първият широкоразпространен бенчмарк, използващ технологията Tesselation, която е налична от DirectX 11, насам. Тя използва използва в пъти по-голям брой геометрични изчисления, за да рендира по-красива и реалистична графика от старият DirectX 10. Без да изпадаме в повече подробности видеокартата Palit GeForce GTX 1050 Ti, която използвахме постигна 2479 точки в Unigine Heaven 3.0 и 1889 точки в Heaven 4.0.

Общи тестове

Освен производителността на процесора и видеокартата, проверихме и тези на останалите по-важни компоненти, монтирани на дънната платка. Първият от комулативните тестове беше проведен, използвайки един от най-разпространените и ефективни бенчмаркове, използвайки 100% от възможностите на конфигурацията – 3DMark. Имената на конкретните тестове са: Fire Strike, Ice Storm, Cloud Gate.

Samsung PM951 256 GB бе свързан към Ultra M.2 слот. Скоростта му на запис, четене и намиране на информация на случаен принцип бе изпитана, чрез специализираният софтуер за тестване на устройства за схранение – CrystalDiskMark. Наблюдаваме, че дъното успява да извлече максималните възможности на SSD-то.

Производителността на оперативната памет пък беше тествана, чрез специализираният RAM тест от бенчмарка PassMark.

Заключение

ASRock Fatal1ty Z270 Gaming K6 е изключително способна дънна платка, която ни спечели не само с огромният си избор от настройки, но и с високото си качество на изработка. Премиум компонентите, използвани в нея ни водят на мисълта, че тя ще издържи дълги години усилен гейминг, а XMP технологията, както и напълно оборудваният с безброй възможности чипсет ще спечелят маниаците, както и прохождащите в дебрите на науката на изстискване на максимума от компонените, наречена овърклок. Също така дъното е изключително подходящо за монтаж на водно охлаждане, благодарение на конектора, пригоден за свързване на водна помпа.

Fatal1ty Z270 Gaming K6 е добро попадение и за тези, разполагащи с две или повече видеокарти. Трите PCIe слота са разположени на достатъчно разстояние един от друг, което решава един от проблемите при подобен тип свързване, а именно липсата на достатъчно пространство за „дишане“ на горната видеокарта. Това ще доведе до по-ниски температури и в някои случаи до по-добра производителност. Тук обаче дойде единственото разочарование (ако може да се нарече така) – липсата на поддръжка на троен SLI режим, дължащ се на скоростта на третият PCIe слот. Добро впечатление ни направи и наличието на два Ultra M.2 слота, което позволява свързването на най-бързите M.2 устройства на пазара, а поддръжката на Optane технологията осигурява поглед към бъдещето.

Геймърските дънни платки винаги предлагат някакво осветление, което да блазни окото в моментите, в които чакате за respawn, или да зареди голямата карта на GTA V, например. ASRock Fatal1ty Z270 Gaming K6 не е изключение. Тя разполага с три отделни светещи RGB панела, които чрез софтуер, или BIOS-а могат да бъдат програмирани да светят в един от 16 милиона цвята. Също така всеки панел може да свети в различен цвят, а наличието на RGB конектор на дъното, позволява свързване на допълнителни светодиодни елементи.

Дали сте любители на овърклок, или на доброто старо гейминг изживяване, ASRock Fatal1ty Z270 Gaming K6 определено е подходящо за вас, както го доказаха и нашите тестове. Повече информация, относно цени и наличност на дъното може да откриете ТУК.

Pros

  • Улеснени овърклок възможности
  • Изключително подробно BIOS меню
  • Наличието на два Ultra M.2 порта, даващо възможност свързването на най-бързите SSD устройства
  • Поддръжка на XMP и Optane технологиите на Intel
  • Бутони за включване и рестартиране, разположени върху самата дънна платка
  • LED монитор, който отчита възможни хардуерни грешки
  • Поддръжка на CrossFire и SLI технологиите

Cons

  • Разположението на RAM слотовете може да доведе до неприятни последствия при използването на масивен охладител
  • Липса на поддръжка на три видеокарти в режим SLI
Автор: Александър Илиев
Razer Zone

Мнения Отказ

Класации

  • Класация на процесори
  • Класация на десктоп видеокарти
  • Най-изгодните компютри за игри
  • Най-мощните компютри за игри

Последни ревюта виж още

Ревю на G:RIGS Project Destiny – Съдбата е на ваша страна 18 Дек. 2017
Ревю на Acer Mixed Reality Headset – чудесна VR платформа от Microsoft и достъпни очила 03 Ное. 2017
Ревю на HGST Deskstar NAS 4TB – скорост и сигурност на достъпна цена 25 сеп. 2017
Ревю на Intel Optane Memory – устройство, превръщащо твърдия ви диск в SSD 14 юли 2017
Ревю на AMD Ryzen 7 1700X – изчислителна мощ и висока производителност на достъпна цена 28 юни 2017

Статии и анализи виж още

Преглед на Acer Predator X27 – 4K, 144Hz, HDR10, Quantum Dot и G-Sync 07 май 2017
Всичко, което трябва да знаете за новата NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti 02 мар. 2017
NVIDIA Pascal – Всичко, което трябва да знаете за серия 10 на GeForce линията 27 февр. 2017
AMD официално представи Ryzen, предлагащи по-висока производителност само за част от сумата процеорите на Intel 23 февр. 2017

2007 - 2018 Some rights reserved - Desktop.bg