В последното ни ревю на дънна платка за Intel процесори с чипсет (PCH – Platform Controller Hub) Intel Z170 ви представихме ASUS Maximus VIII Hero (прочети тук). От него се уверихме, че въпреки използвания стар флагман от десктоп чипсетите на Intel, дъното притежава почти всички функции и възможности, които съвременния геймър ентусиаст може да желае. Днес ще ви представим още една дънна платка със същия чипсет от Maximus VIII серията на ASUS, като моделът е Extreme.
ASUS Maximus VIII Extreme е „черешката на тортата“ от ROG Z170 дъната, за овърклок и гейм ентусиастите, което компанията предлага. Пример за това са цифровото управление на 15-фазното захранване, поддръжката на DDR4 3866+ MHz, обособената OC Zone (овърклок зона) на платката, разширителна платка за допълнителни вентилатори и включения в комплекта OC Panel II. Другата съществена разлика спрямо Hero модела се изразява в наличието на U2 конектор за NVMe SSD устройства, Thunderbolt 3 / USB 3.1 порт на задния панел и вграден Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac безжичен мрежов модул с външна 3T3R антена и Bluetooth V4.0.
В това ревю ще разгледаме качеството на изработка, дизайна и опциите които предлага ASUS Maximus VIII Extreme, както и възможностите за овърклок на дънната платка. Ще ви покажем и резултатите от проведените тестове на различни компоненти включени към дъното.
Цена и наличност на ASUS Maximus VIII Extreme може да откриете в Интернет магазина Desktop.bg.
Съдържание
Технически характеристики на ASUS Maximus VIII Extreme
CPU поддръжка | Всички процесори от шеста и седма генерация Intel® Core™ i7/i5/i3/Pentium®/Celeron® (Socket 1151) |
---|---|
Чипсет | Intel Z170 |
Памет | 4 x DIMM, Max. 64GB, DDR4 3866(O.C.)/3800(O.C.)/3733(O.C.), 3600(O.C.), 3500(O.C.), 3466(O.C.), 3400(O.C.), 3333(O.C.), 3300(O.C.), 3200(O.C.), 3000(O.C.), 2800(O.C.), 2666(O.C.), 2400(O.C.), 2133 MHz Non-ECC, Un-buffered Memory Dual Channel Memory Architecture Supports Intel® Extreme Memory Profile (XMP) |
Слотове | 3 x PCIe 3.0/2.0 x16 (x16 or dual x8 or x8/x4/x4, gray) 1 x PCIe 3.0/2.0 x16 (x4 mode, gray) 2 x PCIe 3.0/2.0 x1 (black) |
Дисково пространство | 1 x M.2 x4 Socket 3, with M Key, type 2242/2260/2280/22110 storage devices support (both SATA & PCIE mode) 1 x U.2 port 8 x SATA 6Gb/s port(s) 2 x SATA Express port |
USB портове | 3 x USB 3.1 Type-A 1 x USB 3.1 Type-C 8 x USB 3.0 (4 вътрешни порта) 6 x USB 2.0 вътрешни порта |
Свързаност | Intel® I219V, 1 x Gigabit LAN Controller(s) Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac Supports dual band frequency 2.4/5 GHz Up to 1300Mbps transfer speed |
Конектори на заден панел | 1 x PS/2 keyboard/mouse combo port(s) 1 x DisplayPort 1 x HDMI 1 x LAN (RJ45) port(s) 1 x USB 3.1 (black)Type-C 3 x USB 3.1 (red)Type-A 4 x USB 3.0 (blue) 1 x Optical S/PDIF out 5 x Audio jack(s) 1 x Clear CMOS button(s) 1 x USB BIOS Flashback Button(s) 1 x ASUS Wi-Fi GO! module (Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac and Bluetooth v4.0/3.0+HS) |
Аудио | ROG SupremeFX 2015 8-Channel High Definition Audio CODEC |
Форм фактор | Extended ATX Form Factor: 30.5 cm x 27.2 cm |
В кутията
ASUS Maximus VIII Extreme пристига във вече познатата ни от Hero модела червена луксозна, но в този случай и огромна кутия, на която е изобразена и информация за дънната платка и ROG логото на компанията.
За по-любопитните, кутията предлага изглед към съдържанието си, чрез допълнителен повдигащ се капак. От вътрешната му страна са изобразени някой от ключовите характеристики на модела.
Съдържанието на кутията е разделено в 2 различни по големина черни кутии. В по-голямата, която е с прозрачен пластмасов капак са поставени самата дънна платка и допълнителното устройство за хардуерен мониторинг, контрол на вентилаторите и овърклок – OC Panel II.
Окомплектовката на дъното е изключително богата, като освен стандартните за ASUS – ръководство за употреба и монтаж; DVD диск с драйвери и софтуер; ASUS Q-shield (капак за I/O панела); Q-конектор за кабелите на предния панел; осем SATA кабела, са добавени и: един SLI мост и един CrossFireX кабел; дистанционна втулка и болтче за M.2 устройство; платка за допълнителни вентилатори с кабел и болтчета за монтаж; комплект кабели с температурни датчици; инструмент за лесно монтиране на процесора; ASUS 3T3R dual-band Wi-Fi външна антена и гореспоменатия OC Panel II с приставка и болтчета за монтиране на мястото за 5.25-инчово устройство в компютърната кутия. Налице са също и лепенки за кабели (12 бр.), за вентилатори (3 бр.), за кутия (1 бр.) и за клавиатура (6 бр.), както и много оригинална табелка за врата.
Дизайн и конструкция
А сега преминаваме към самата дънна платка. Като част от Maximus VIII семейството, цветовата схема на Maximus VII Extreme е комбинация от преобладаващо черно и титаниево сиво с червени акценти. Според нас тя изглежда чудесно. Впечатление правят масивните алуминиеви радиатори на MOSFET транзисторите и чипсетa, както и пластмасовият капак в лявата част на платката, който покрива елементите на задния панел и обособената аудио зона с червен надпис. Матово черната платка е с E-ATX размери от 30.5 cм x 27.2 cм – уверете се, че разполагате с достатъчно голяма кутия за монтирането ѝ.
От задната страна на платката са поставени две метални планки които охлаждат транзисторите регулиращи напрежението. Сокета за процесора и радиатора на чипсета са подсилени със собствени планки. Планката на чипсета и тези на транзисторите са с еднаква височина и поставени така, че да служат и за поставки балансиращи платката в равно положение, ако искаме да я ползваме извън компютърна кутия.
Основният 24-пинов захранващ конектор е разположен в дясната част на платката, като пред него са поставени диоди за диагностициране, при евентуален проблем при стартиране (CPU, DRAM, VGA, Boot Device LED) наречени ASUS Q-LED. От лявата му страна са двата USB 3.0 конектора (единия е наклонен на 90 градуса), осигуряващи четири допълнителни USB 3.0 порта. Maximus VIII Extreme с снабдено с два (8 и 4-пинови) конектори за захранване на процесора, разположени е в горната лява част на платката.
За охлаждането на транзисторите регулиращи напрежението, разположени около сокета за процесора, се грижат три радиатора свързани с медна топлинна тръба. Тя е с DirectCU дизайн и контактува директно с чиповете за по-добър топлообмен. Надписите „EXTREME“ върху най-големият радиатор и “MAXIMUS VIII” върху черния пластмасов капак, предпазващ задния I/O панел, ни информират за модела на дъното с което разполагаме.
Maximus VIII Extreme е снабдено с изцяло цифрово управляем захранващ дизайн наречен Extreme Engine DIGI+, включващ 15 захранващи фази, като: 8 от тях са за процесорните ядра; една за контролера на паметта в процесора; 4 за вграденото видео и 2 за слотовете на паметта. При реализирането на Extreme Engine Digi+ захранването са използвани висококачествени: японски 10K Black Metallic кондензатори, които имат пет пъти по-дълъг живот от нормалните кондензатори и по-голям диапазон на работни температури; OptiMOSTM MOSTFET транзистори, комбиниращи висок ампераж и висока енергийна ефективност; дросели от MicroFine сплав, които са със 75% по-малко хистерезисни загуби и по-висока ефективност, водещи до намаляване на работните им температури с 30%.
Дъното е с LGA 1151 сокет, който поддържа всички процесори от 6-то и 7-мо поколение на Intel. За ентусиастите ASUS са оставили отвори точно под сокета на гърба на платката, в които могат да се поставят термо сонди, за допълнително измерване на температурата на процесора.
Дъното разполага с общо седем 4-пинови конектора за вентилатори. Два от тях са за вентилаторите на процесора, а един е специално предвиден за помпа на AIO течни охлаждания. Всички те могат да се управляват по PWM (Pulse-width modulation) метод от UEFI BIOS или под Windows чрез софтуерa на ASUS – Fan Xpert 3. Освен това при Maximus VIII Extreme са налични и три конектора за температурни сензори.
Налице са четири слота за RAM, поддържащи XMP 2.0 (Intel Extreme Memory Profile) памет в двуканален режим с максимален обем от 64GB DDR4 и честота 3866 MHz при овърклок. При опроводяването на слотовете за паметта ASUS са използвали втората генерация на своята T-Topology, при която пистите са разположени в специален ред, намаляващ до минимум смущенията за по-добра стабилност при високи работни честоти.
До слотовете за паметта се намира обособената OC Zone, включваща няколко полезни инструмента при овърклок. Те са – бутоните Start, Reset, MemOK!, Safe Boot и ReTry; ROG Probelt точни за измерване на напреженията; джъмпери за LN2 Mode и DRAM каналите; превключватели за Slow Mode и PCIe x16 слотовете. При грешни настройки на паметта MemOK! бутонът ни позволява с едно натискане за около 2 секунди да възстановим автоматично тези настройки до такива, при които системата може да се включи нормално.
Чрез Safe Boot бутона можем да пуснем системата с настройки по подразбиране, без да се налага да губим последните настройки за овърклок. ReTry бутона ни позволява да рестартираме системата, когато това е невъзможно с обикновения Reset бутон. ROG Probelt точките за напрежение позволяват измерването на актуалните напрежения с външен мултиметър.
LN2 Mode джъмпера и Slow Mode превключвателя предоставят екстремни възможности за овърклок, като позволяват правилното функциониране на платката при използване на охлаждане с течен азот. Над тях, се намира Q-Code дисплей, който показва актуалното състояние на системата или грешка при стартиране чрез двуцифрен код. От настройка в BIOS може да изберем опция, след зареждане на операционната система, той да показва температурата на процесора. С DRAM джъмперите и PCIe x16 превключвателите можем да забраняваме отделните канали за паметта или различните PCIe x16 слотове, като по този начин можем да диагностицираме системата, без да се налага демонтирането на видеокарта или плочка RAM памет.
ASUS Maximus VIII Extreme разполага с четири PCIe 3.0 x16 слота поддържащи NVIDIA SLI и AMD CrossFireX, и два PCIe 3.0 x1 слота. Горните три PCIe 3.0 x16 слота са свързани с PCIe контролера на процесора и разполагат с общо 16x линии. Те могат да работят в конфигурации от 16x при използването на една видеокарта в горния слот, и 8x/8x или 8x/4x/x4 (като втория и третия слот споделят линиите си) при конфигурация с две или три видеокарти. Разстоянието между тях е достатъчно, за да осигури безпроблемното използване на дори две трислотови видеокарти. Най-долният PCIe x16 слот (4x реални) е свързан с чипсета и споделя линии с два SATA 6Gbps порта. Над първия PCIe 3.0 x16 слот се намират по един 4-пинов PWM конектор за вентилатор и един за температурен датчик. Пред всички PCIe 3.0 x16 слотове са поставени LED светлини.
За максимално качествен звук ASUS са изолирали обособената аудио зона от останалата част на платката, за да минимизират евентуалните електромагнитни смущения от работата на близките компоненти. Линията разделяща тази зона от останалата част на дъното светва в червено след стартиране на системата и изглежда чудесно в комбинация с червения надпис SupremeFX на пластмасовия капак, подсказващ ни с какво аудио разполага дънната платка. ASUS SupremeFX 2015 audio използва Realtek ALC 1150 кодек, комбиниран с ESS ES9023P DAC (digital to analogue converter), операционен усилвател за слушалки Texas Instruments RC4580 и променлив импеданс от 32 до 600ohm за различните видове слушалки.
Също така налице са и висококачествени електролитни аудио кондензатори от Gold серията на Nichicon. За по-добър контакт изходите за жаковете за позлатени, докато реле UD2-4 5NU на NEC се грижи за предотвратяването на неприятните аудио припуквания при включване/изключване на устройства към тях или при стартиране на системата.
За охлаждането на Intel Z170 чипсета се грижи красив, алуминиев радиатор с ROG логото на компанията, което разполага с вградена управляема RGB LED подсветка (Aura Lighting) с различни светлинни ефекти.
Чрез AURA софтуера на ASUS може да нагласим цвета на логото, така че да съвпада с останалите компоненти в кутията.
В долния десен ъгъл на платката е поставен M.2 Socket 3 (PCIe 3.0 x4) порт с пропускателната способност от 32Gbps, което го прави подходящ за използването на бързи SSD PCIe NVMe 3.0 x4 M.2 устройства, като използваното от нас Intel SSD 600p 256GB В него можете да монтирате PCIe/SATA устройства за съхранение на данни с дължина до 110 мм. Когато M.2 слотът работи в SATA режим, SATA порт 1 ще бъде забранен.
Дъното разполага с 8 SATA 6Gb/s порта, четири от които можем да използваме като два SATA Express порта. Конекторите са монтирани странично в дясната част на платката, което допринася за по-добрия естетически вид при аранжирането на SATA кабелите в кутията. От лявата им страна е поставен U.2 конектор който е съвместим с PCIe 3.0 x4 NVM Express устройства за съхраняване на данни, а от дясната им страна се намират по един 4-пинов PWM конектор за вентилатор и един за температурен датчик.
В долната част на дънната платка, от ляво надясно са разположени, конекторите за: преден аудио панел (AAFP); 4-пинов EZ Plug захранващ конектор, който осигурява допълнителна мощност за стабилност на системата при излизване на няколко видеокарти; Thunderbolt. Следват два ROG_EXT USB 2.0 конектора поддържащи външно ROG устройство (в конкретния случай OC Panel II) и два стандартни USB 2.0 конектора.
В долния десен край са: 5-пинов разширителен конектор за вентилатори; SLI/CFX бутон; BIOS Switch бутон; конектор за температурен датчик; два 4-пинови PWM конектора за вентилатори; конектор за преден панел. SLI/CFX бутонът активира LED светлините пред PCIe 3.0 x16 слотовете, показващи препоръчителните слотове за конфигурации с различен брой видеокарти. С BIOS Switch бутона може да превключвате между двата BIOS-a, с които разполага платката. Чрез специален кабел, към разширителния конектор за вентилатори може да свържете допълнителната платка за вентилатори от окомплектовката. Тя позволява свързването на още 3 допълнителни DC или PWM вентилатора и 3 температурни датчика към системата, които също могат да се следят и управляват от софтуера Fan Xpert 3. Платката се захранва от 4-пинов стандартен конектор.
Мрежовите функции на дънната платка се грижат гигабитовя чип Intel I219-V с вградена 15-киловолтова защита против токови удари в LAN порта на задния панел и вградения Wi-Fi GO! модул (Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac и Bluetooth v4.0/3.0+HS) с подвижна външна антена.
Като флагман на дънните платки от ROG Z170 серията на ASUS, Maximus VIII Extreme пристига в комплект с OC Panel II. OC Panel II е отделно устройство с 2.6-инчов дисплей, което служи, както за хардуерен мониторинг и контрол на вентилаторите, така и за от лек до екстремен овърклок. В комплекта е включен кабел за свързването му към ROG_EXT конекторите в долната част на дънната платка, а за захранването му е необходим SATA захранващ кабел. Устройството може да се използва в два режима – Normal Mode и Extreme Mode.
Ако сте любител на стандартния овърклок или геймър ентусиаст, с помощта на метална приставка можете да монтирате OC Panel II на мястото отредено за 5.25-инчово устройство във вашата компютърна кутия. Тогава той ще работи в Normal Mode, и ще показва на дисплея си температурата, базовата честота, множителя на процесора и оборотите на вентилатора на процесора (CPU). Може да изберете Turbo, Standard или Silent профил на CPU вентилатора.
Ако пък сте любител на екстремния овърклок, предполагаме ще изберете Expert Mode режима, при който устройството служи като външна конзола за овърклок с много полезни функции и опции. Част от тях са Subzero Sense, VGA SMB, VGA Hotwire, четири 4-пинови конектора за вентилатори, Slow Mode, Pause Switch, и настройки на различни параметри на дънната платка.
I/O панел
На задния панел са разположени Clear CMOS и BIOS Flashback бутони, 4x USB 3.0 порта (сини), 3x USB 3.1 Type-A порта (червени), USB 3.1 Type-C порт и универсален PS/2 порт (клавиатура/мишка). За видео сигнал налични DisplayPort 1.2 и HDMI 1.4b изход. Продължаваме с мрежовите три конектора за антена на Wi-Fi GO! модула и Intel I219-V гигабитов LAN порт. Завършваме с пет аудио жака и един дигитален S/PDIF аудио изход.
Отбелязваме наличието на функцията USB BIOS Flashback, която позволява обновяването на системния BIOS от USB флашка, без монтирани оперативна памет и процесор на дъното. Това бе първата функция, от която се възползвахме преди да стартираме системата с нашия Intel Core i7-7700K процесор.
BIOS
UEFI BIOS-ът на Maximus VIII Extreme предоставя два режима за настройки – EZ Mode (опростен) и Advanced Mode (за напреднали). В опростен режим могат да се настроят времето, датата и профилите на вентилаторите, също има възможност за избор на стартиращо устройство, XMP профил на паметта и няколко фабрично конфигурирани профили за работа на системата. С натискането на F11 може да стартирате помощника за автоматична настройка за овърклок или конфигуриране на устройства за съхранение на данни в RAID, докато с F7 преминавате в режим за напреднали.
ASUS Maximus VIII Extreme притежава един от най-лесните за употреба и богат на настройки за овърклок BIOS който сме виждали. Налични са осем основни менюта, които ще опишем накратко.
В първото My Favorites меню, може да се добавят настройки от всички останали менюта за по-бърз достъп. Следващото е Main, което показва версията на BIOS, обща информация за процесора и RAM паметта и възможност за настройка дата, час и администраторска парола.
В Extreme Tweaker менюто, в което овърклок ентусиастите ще прекарат по-голямата част от времето си в BIOS. От тук може да се избере предварително конфигуриран профил за овърклок или да се променят всички стойности на напреженията за процесор, памет и чипсет, както и настройките им за овърклок.
В Advanced секцията са всички допълнителни настройки за функционалността на дъната платка. По-интересните от тях са тези на процесора, чипсета, устройствата за съхранение и ROG ефектите.
BIOS-а на дънната платка разполага с хардуерен мониторинг в реално време. Той показва температури, обороти на вентилатори и стойности на различните напрежения в системата. В Q-Fan Configuration подменюто може да направте автоматична настройка на всички вентилатори в кутията или да ги конфигурирате ръчно. ASUS са се постарали да направят настройването на вентилаторите максимално лесно и интуитивно.
Boot менюто ни предлага стандартните избор на съхраняващо устройство, от което да се зареди операционната система и настройки за режим на стартиране на системата.
В предпоследната Tool секция ще откриете полезни инструменти, като по-интересните от тях са за обновяване на BIOS-a, създаване на различни овърклок профили и настройка на включения в комплекта OC Panel II.
Завършваме с Exit, от където можете да се възстановите фабричните настройки или да излезете от BIOS като запаметите или не, направените от вас промени.
Тестова конфигурация
За целите на това ревю използвахме конфигурация със следните компоненти:
Процесор | Intel Core i7-7700K (4-ядрен, 4.20 – 4.50 GHz, 8MB кеш) |
---|---|
Охлаждане | DEEPCOOL Gamer Storm CAPTAIN 240 CPU Liquid Cooler |
Дънна платка | ASUS Maximus VIII Extreme |
Оперативна памет | Crucial Ballistix Elite 16GB (2x 8192MB) – DDR4, 2666MHz |
Видеокарта | ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1060-6G-GAMING |
Съхранение | Intel 600p 256 GB М.2 PCIe NVMe 3.0 x4 SSD Samsung SSD 840 EVO 120 GB |
Кутия | In Win 509 Black |
Захранване | be quiet! Power Zone 650W |
Операционна система | Windows 10 64-bit |
Видео драйвери | 381.89 |
Софтуер
ASUS предлагат изключително богат софтуерен пакет, от полезни програми за хардуерен мониторинг или настройки на системата, които са достъпни чрез помощната програмата ASUS AI Suite 3.
Dual Intelligent Processors 5
ASUS Dual Intelligent Processors 5 е софтуерен пакет, комбиниращ функциите TPU, EPU, DIGI+ Power Control, Fan Xpert 3, и Turbo App, с които можем ръчно или автоматично (чрез бутона 5-Way Optimization) да оптимизираме настройките за овърклок, нивата на енергоспестяване и настройките на вентилаторите.
Turbo Processing Unit (TPU)
Чрез TPU може да промените основните настройки за овърклок на процесора и видеокартата във вашата компютърна система.
DIGI+ power Conrol
ASUS DIGI+ Power Control управлява цифрово захранващите контролери на процесора и оперативната памет. Тези контролери предлагат много прецизна настройка на паметта и захранващите напрежения, водещи до оптимален баланс между стабилност, производителност и ефективност на системата. С помощта на този софтуер може да направите това под Windows.
Fan Xpert 3
ASUS Fan Xpert 3 предлага фабрични профили и фини настройки на вентилаторите, чрез PWM или DC режим, по собствени предпочитания. В софтуера е добавена и Auto Tuning функция за автоматична настройка и контрол на всички вентилатори включени към дъното.
PC Cleaner
PC Cleaner е полезна програма за автоматично почистване на временните или ненужни файлове от вашата система.
USB BIOS Flashback
С USB BIOS Flashback може да свалите и запишете последната BIOS версия за вашата дънна платка на USB флашка. С функцията USB BIOS Flashback може да обновите системния BIOS без дори да стартирате вашата система.
Push Notice
Push Notice е програма, която може да ви сигнализира за възникнала аномалия в отчетените стойности на напрежението, температурата или скоростта на въртене на вентилаторите в системата.
AURA
ASUS AURA e софтуер чрез който можете да промените цвета и изберете различни светлинни ефекти на RGB ROG логото вградено в радиатора на чипсета.
ASUS Boot Setting
Програмата ASUS Boot Setting ви позволява да рестартирате компютъра и влезете в BIOS с натискането на един бутон.
Game First IV
GameFirst IV е софтуер за управление и мониторинг на мрежовия трафик, който задава различен приоритет на пакетите от всяка работеща програма. Налични са четири предварително зададени профила, които може да изберете в зависимост от различния сценарий, при който използвате компютъра си – Auto, Game, Media Streaming и File Sharing. Съществува и потребителски профил, който може да настроите по собствен избор.
KEYBOT II
KeyBot II e вграден микропроцесор в дънната платка, благодарение на който клавишите на всяка USB клавиатура може да изпълняват зададени от вас макроси или различни мултимедийни функции. Включвайки клавиатурата в специално обособения KeyBot USB порт (на I/O панела), може да събудите компютъра си от S5 в CPU Level UP или XMP режим, или пък да влезнете директно в BIOS.
Sonic Studio II
Sonic Studio II е софтуер придружаващ SupremeFX аудиото на дънната платка, който предлага шест опции за настройка на звука – Equalizer, Reverb, Bass Boost, Voice Clarity, Smart EQ и Surround. Опцията Surround е предназначена за 2-канални слушалки и предлага чудесен виртуален Surround за гейминг.
Синтетични бенчмарк тестове
3DMark: Time Spy & Fire Strike
3DMark е един от най-известните софтуерни пакети от бенчмарк тестове, с които можете да натоварите и проверите графичните възможности на вашата система, докато се наслаждавате на добра графика. Използвахме бенчмарковете Time Spy и Fire Strike, като настройките на графиката оставихме по подразбиране.
AS SSD
Скоростта на трансфер при работа с различни по големина файлове и времето за достъп на нашите SSD устройства – Samsung 840 EVO 120GB SATA SSD и Intel 600p 256 GB М.2 PCIe NVMe 3.0 x4 SSD проверихме със софтуерния тест AS SSD.
Мрежови тестове
За да проверим мрежовите способности на вградените Intel® I219V Gigabit LAN и Wi-Fi GO! модул, копирахме голям видео файл през TP-Link Archer C8 AC1750 Wireless Dual Band Gigabit рутер, който на теория може да постигне трансфер на данни със скорост 1.75 Gbps при използването му на 802.11ac стандарт.
Първо проведохме безжичен тест на честота 2.4GHz и 802.11n стандарт, като скоростта на връзката между рутера и компютъра бе 216.5 Mbit/s, а максималната скорост при копиране – 16.6 MB/s. След това повторихме копирането, като използвахме честота от 5GHz и 802.11ac стандарт. Установената връзка бе на рекламираната от ASUS скорост от 1.3 Gbps, като максималната скорост на копиране достигна внушителните 80 MB/s. Това е далеч от теоритичния максимум, но е изключително добър резултат за безжичен пренос на данни.
За сравнение прилагаме скрийншот от копиране на същия тестов файл по мрежов кабел включен към Intel I219V Gigabit LAN порта на дъното.
Тестове на процесор и оперативна памет
Всички проведени от нас тестове са извършени с Auto настройки на процесора Intel Core i7-7700K и активиран XMP профил за оперативната памет Crucial Ballistix Elite 16GB DDR4 2666Mhz.
Тестове на процесор и оперативна памет проведохме със стандартните за нас тестови програми NovaBench, Fritz и Cinebench 11 и R15 и AIDA64.
NovaBench
Cinebench 11.5 и Cinebench R15
Fritz
AIDA64 Cache & Memory Benchmark
Овърклок
Настройките за овърклок извършихме през системното UEFI BIOS Utility меню. Максималния постигнат стабилен овърклок, при приемливо висок волтаж на процесора от 1.410 волта бе 5 GHz. Това е най-високата постигната от нас честота при овърклок с този процесор. Повишихме честотата на RAM паметта до 2800 MHz със затегнати тайминги от 14-14-14-36 1Т и напрежение от 1.35 волта.
NovaBench
Cinebench 11.5 и Cinebench R15
Fritz
AIDA64 Cache & Memory Benchmark
Въпреки че базовата честота на процесора е 4.2 GHz, благодарение на Turbo Boost технологията на Intel, реалната работна честота е 4.5 GHz. На базата на това, постигнатия от нас овърклок е около 11%, който доведе до средно с около 10% по-добри резултати в тестовете.
Тест | Intel Core i7-7700K@4.5GHz | Intel Core i7-7700K@5GHz | Разлика |
---|---|---|---|
Cinebench 11.5 | 10.83 | 11.98 | +10.6% |
Cinebench R15 | 978 | 1079 | +10.3% |
Fritz | 17811 | 19937 | +11.9% |
Novabench | 1055 | 1133 | +7.4% |
Заключение
Maximus VIII Extreme е страхотно изглеждаща дънна платка с изчистен и елегантен премиум дизайн. Красивият ѝ външен вид се допълва от радиаторите охлаждащи захранващите елементи и чипсета на платката, като последния е украсен с ROG логото на компанията, притежаващо управляема RGB подсветка. С изключително високите способности за овърклок, дори за този клас, ASUS предоставят и една страхотна алтернатива на овърклок ентусиастите, чрез включения в окомплектовката OC Panel II. Тук отбелязваме, че именно с тази дънна платка постигнахме най-високия овърклок на нашия тестов Intel Core i7-7700K процесор. SupremeFX аудиото, отделено от останалата част на платката с червена светеща линия, е едно от най-добрите вградени решения предлагани на пазара. Същото се отнася и за Wi-Fi GO! (Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac и Bluetooth v4.0/3.0+HS) модула с подвижна външна антена, с който по време на нашите безжични мрежови тестове постигнахме скорост от 80 MB/s при трансфер на данни.
Има потребители с ограничен бюджет, за които изборът на дънна платка се свежда само до нейната цена и дали е съвместима с избрания от тях процесор. Следват тези, които са способни „да се бръкнат малко повечко“, за продукт от така наречената „златна среда“, който предлага най-добрия баланс между качествена изработка, цена, характеристики и възможности. Съществуват обаче и хардуерни ентусиасти, които желаят на всяка цена да притежават премиум дънна платка от висок клас, предлагаща “всички екстри”, с помощта на която те да могат да изстискат максимума от своята система чрез овърклок. ASUS Maximus VIII Extreme е ориентирано именно към тези хардуерните ентусиасти.
Цена и наличност на ASUS Maximus VIII Extreme може да откриете в Интернет магазина Desktop.bg.
Pros
- Отлични възможности за овърклок
- Включен в комплекта OC Panel II
- Високоскоростен безжичен Wi-Fi GO! модул с външна антена
- Изключително подробно UEFI BIOS меню
- Наличие на M.2 Socket 3 и U.2 портове
- Поддръжка на XMP и DDR4 до 3866+ MHz
- Бутони за включване, рестартиране и диагностика разположени върху самата дънна платка
- LED монитор, който отчита възможни хардуерни грешки
- Поддръжка на CrossFire и SLI технологиите
Cons
- Висока цена
Мнения