След страхотното впечатление, което ни направи MSI GeForce GTX 1070 GAMING X 8G (подробно ревю тук), със своите тишина и производителност, спрямо референтния Founders Edition, решихме да погледнем отблизо друг продукт с „нестандартен“ дизайн и почти идентична цена от същия клас. Той е дело на тайванската компания ASUS, предлага се с 3-годишна гаранция, и се нарича ROG STRIX GeForce GTX 1070-8G-GAMING.
С ROG (Republic Of Gamers) SRTIX от ASUS обозначават своите премиум продукти, ориентирани към геймърите ентусиасти. Това означава, че при създаването на видеокартата е използвана платка със собствен дизайн, оборудвана с висококачествени елементи и разполага с най-доброто охлаждане, което компанията предлага. То е с внушителни размери, разполага с три големи вентилатора и е едно от най-тихите предлагани на пазара. За геймърския вид на картата и любителите на светлинните ефекти, при ROG STRIX GeForce GTX 1070-8G-GAMING са налични управляеми RGB светлини вградени по цялата дължина на капака на охладителя и в геймърското лого на компанията, красящо металния бакплейт (задна подсилваща планка).
В това ревю ще разгледаме техническите характеристики, външния вид, конструкцията и качеството на изработка на видеокартата. Ще сравним производителността ѝ спрямо тази на конкурентите от други производители в същия клас, възможностите за овърклок, как се справя охлаждането и предлагания от производителят софтуер.
ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1070-8G-GAMING може да закупите от магазина на Desktop.bg:
https://desktop.bg/desktop_video_cards-nvidia-GeForce_GTX_1070-asus_rog_strix_geforce_rog_gtx10708ggaming
Съдържание
Технически характеристики на ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1070-8G-GAMING
Базова честота на ядрото |
|
---|---|
Boost (Турбо) честота на ядрото |
|
Брой CUDA ядра | 1920 |
Скорост на паметта | 8 Gbps |
Тип и размер на паметта | GDDR5, 8GB |
Шина на паметта | 256-битова |
Пропусквателна способност на паметта | 256GB/s |
Архитектура | Pascal |
Максимална дигитална резолюция | 7680×4320@60Hz |
Изходи към монитори | 2x DP 1.4, 2x HDMI 2.0b, DL-DVI-D |
Технологии, които GeForce GTX 1070 поддръжа |
|
Размери | 29.8 см x 13.4 см, двуслотова |
Тегло | 1035 грама |
Максимална консумация | 150 вата |
Максимална температура | 94 градуса |
Захранващи конектори | 1x 8-пинов |
Препоръчителен захранващ блок | 500 вата |
Поддържани технологии и софтуер
Като част от 10-та серия графични ускорители, използващи „Pascal“ ядра на NVIDIA, GeForce GTX1070 може да се похвали с поддръжката на всички характерни за архитектурата технологии. По-интересните от тях са: Simultaneous Multi-Projection, Ansel, NVIDIA VRWorks и NVIDIA GPU Boost 3.0. Подробна информация за тези технологии може да прочетете тук.
ASUS GPU Tweak II
ASUS GPU Tweak II е софтуерът, с който можем да превключваме между гореспоменатите в техническите характеристики на видеокартата режими (профили) – OC Mode и Gaming Mode. Фабрично зададеният по подразбиране е Gaming Mode. Допълнително внимание на тези профили ще обърнем в раздел „Конструкция“. В горната дясна част на този екран имаме опция за изключване на „0dB Fan“ функцията, при която вентилаторите на охлаждането не се въртят, докато температурата на видеокартата не достигне около 55 градуса.
Освен смяна на профилите, програмата ни предоставя и два режима за овърклок. Единият позволява промяна на стойностите на напрежението и работните честоти на графичните ядро и памет. Чрез другият, който е за по-напреднали, може да се променя кривата на GPU Boost 3.0 технологията.
Програмата разполага с екран, който ни предоставя подробна информация за видеокартата, и с такъв, от който можем да стартираме допълнителни приложения.
Не на последно място е наличен и хардуерен монитор, с който можем да следим всички работни параметри на графичния ускорител.
ASUS AURA (GRAPHICS CARD)
AURA (GRAPHICS CARD) е програма, чрез която можем да управляваме цветовете и светлинните ефекти на RGB светлините, вградени в ROG STRIX GeForce GTX 1070-8G-GAMING.
В кутията
ROG STRIX GeForce GTX 1070-8G-GAMING пристига в кутия с внушителни размери. На нея са изобразени геймърското лого на компанията, моделът и снимка на продукта, както и допълнителните функции на видеокартата.
В окомплектовката намираме диск със софтуер и драйвери, ръководство за инсталация, талон с упътване за получаване на бонус съдържание в играта World Of Warships, както и четири ROG брандирани велкро лепенки за аранжиране на кабели.
Видеокартата е опакована в антистатичен плик и е поставена в специално изрязан по очертанията ѝ стиропор, който я предпазва от транспортни повреди.
Конструкция и външен вид
Външен вид
А сега е време да насочим вниманието ви към самата видеокарта.
ROG STRIX GeForce GTX 1070-8G-GAMING е с респектиращ и агресивен външен вид. Вниманието ни привличат трите черни вентилатора, разположени в изрязаните за тях отвори в капака на радиатора. Той е от черна пластмаса, със солидна изработка и притежава допълнителни отвори, в които са разположени RGB светлини с управляема подсветка, наречена AURA RGB Lighting.
AURA RGB Lighting подсветка е използвана и при странично разположеното геймърско лого на компанията. Частта на радиатора, която не е покрита от пластмасовият капак изглежда добре.
Видеокартата е с тегло 1035 грама, двуслотов дизайн и внушителни размери от 29.8 x 13.4 x4 сантиметра. Уверете се, че кутията ви предлага достатъчно място за монтирането на дълга видеокарта, за да не останете неприятно изненадани.
Металният бакплейт е първото нещо, което ще видите, поглеждайки през прозрачния капак (или отваряйки го) на вашата компютърна кутия. А той изглежда страхотно, най-вече, благодарение на ROG логото (също с AURA RGB Lighting подсветка) разположено на него.
Знаем, че що се отнася до външния вид, всеки човек има различен вкус. Въпреки това, според нас видеокартата изглежда страхотно. Особено, когато е съчетана в комбинация с дънна платка, притежаваща AURA RGB Lighting подсветка.
Конструкция
При конструирането на ROG STRIX GeForce GTX 1070-8G-GAMING от ASUS са използвали собствен дизайн на платката с по-голям размер.
Видеокартата е произведена по Auto-Extreme Technology производствен процес, който е 100% автоматизиран. Тя е оборудвана с 8x 1GB GDDR5 чипове памет (в нашия случай) на Micron, разположени около графичния процесор и работещи на 2002 MHz (ефективни 8008 MHz). За реализирането на 6+1-фазното ѝ захранване са използвани Super Alloy Power II компоненти, които според ASUS сериозно увеличават ефективността, намаляват енергийните загуби и работят около 50% по-хладно спрямо преди това използваните.
ROG STRIX GeForce GTX 1070-8G-GAMING притежава GP104-200-А1 графично ядро, което разполага с 1920 CUDA ядра, 120 TUs (Texture Units), 64 ROPs (Raster Operations Pipelines), 256-битова шина на паметта с пропускателна способност от 256GB/s и 2 MB L2 (второ ниво) кеш. Повече информация за графичните ядра от архитектурата Pascal може да прочетете тук.
От техническите характеристики знаем, че видеокартата разполага с няколко режима на работа. При зададеният по подразбиране Game Mode видеокартата работи на определените от NVIDIA, като базови честоти от 1506MHz нормална и 1683MHz при Boost. След инсталирането и стартирането на софтуера ASUS GPU Tweak II, можем да активираме OC Mode, в който честотите са леко повишени съответно на 1531 MHz базова и 1721 при Boost. Любопитен е фактът, че след смяната на vBIOS-а с последната препоръчителна версия за собствениците на видеокарти с графична памет Micron, от сайта на производителя, честотите в този работен режим се понижиха до 1526 базова и 1703 при Boost. Друга полезна информация за притежателите на дънни платки ASUS, е че не можехме да ъпдейтнем vBIOS-a, докато не деинсталирахме помощния софтуер за дънната платка ASUS AI Suite 3. Производителят е запознат с този проблем и се надяваме скоро той да бъде отстранен. ASUS GPU Tweak II ни позволява да изберем и трети режим на работа – Silent Mode, при който честотите на ядрото са 1486 MHz базова и 1663 MHz при Boost. (Кой ли би желал да разполага с по-ниска производителност при практически идентични нива на шума?!)
Според нас наличието на тези различни режими не е много удобно, защото както и при видеокартата на MSI, ако потребителя иска да се възползва от най-бързия OC Mode, е задължен да инсталира допълнителен софтуер. За разлика от софтуера на MSI – Gaming APP, след като веднъж сме активирали определен работен режим чрез ASUS GPU Tweak II, той остава активен и след затваряне на програмата.
Според NVIDIA, GeForce GTX 1070 се нуждае от 150 W захранваща мощност.
ROG STRIX GeForce GTX 1070-8G-GAMING има на разположение 225W захранване осигурено от PCI-E слотът на дънната платка и 8-пинов PCIe конектор на самата видеокарта.
Налични са двата SLI “пръста”, като официално от NVIDIA ще се поддържа само конфигурация от две видеокарти в SLI режим.
Също така, за най-добра производителност при резолюции от 4К на 60 Hz и нагоре, NVIDIA препоръчват използването на новия SLI конектор с висока пропускателна способност SLI HB.
За осигуряване на ниски нива на шума и работни температури, ASUS са оборудвали видеокартата с DirectCU III охлаждането си. Радиаторът разполага с пет никелирани, медни топлинни тръби (четири 8 мм и една 6 мм), като четири от тях преминават през множество фини ламели по цялата му дължина. За да отвеждат максимално ефективно топлината от графичното ядро те контактуват директно с графичния чип.
Докато предишната версия на DirectCU II охлаждането разполагала с отделен радиатор за VRMs (модули за регулиране на волтажа), тяло с много ламели при DirectCU III контактува и охлажда директно VRMs.
DirectCU III е снабден с три внушителни вентилатора, обдухващи целия радиатор и елементите на платката под него. Те са с патентован „Wing-Blade“ дизайн, които според ASUS предоставя максимален въздушен поток и подобрено 105 % въздушно налягане над радиатора. Благодарение на това ROG STRIX GeForce GTX 1070-8G-GAMING е най-хладната видеокарта от серията GTX 1070, които сме тествали до момента. На това ще обърнем повече внимание в раздела „Температура и комфорт“.
Както при моделът на MSI, така и тук имаме налична опцията 0dB Fan, при която Wing-Blade вентилаторите не се въртят, докато видеокартата не достигне температура (в нашия случай) от 55 градуса. Това което нашата STRIX карта предлага в повече е наличието на два 4-пинови конектора за вентилатори в задната част на платката.
Това ни позволява, ако имаме вентилатори осигуряващи допълнителен въздушен поток на видеокартата да ги включим директно, и те да се управляват от нея. Например, вентилаторите разположени на страничния капак или в предната част на кутията ще се включват и изключват заедно с тези на самата видеокарта спрямо нейната температура.
При оформянето на I/O панела, ASUS са използвали различна конфигурация на изходите спрямо референтния модел. ROG STRIX GeForce GTX 1070-8G-GAMING разполага с два DisplayPort (версия 1.4), два HDMI 2.0b и един dual-link DVI-D порт.
Припомняме, че при всички видеокарти от GeForce 10xx серията на NVIDIA, DVI изходът e цифров.
Тестова конфигурация
За целите на това ревю използвахме конфигурация със следните компоненти:
Процесор | Intel Core i7-7700K (4-ядрен, 4.20 – 4.50 GHz, 8MB кеш) |
---|---|
Охлаждане | DEEPCOOL Gamer Storm CAPTAIN 240 CPU Liquid Cooler |
Дънна платка | ASUS Maximus VIII Hero |
Оперативна памет | Crucial Ballistix 16GB (2x 8192MB) – DDR4, 2666Mhz |
Видеокарта | ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1070-8G-GAMING |
Кутия | be quiet! Silent Base 800 |
Захранване | be quiet! Power Zone 650W |
Операционна система | Windows 10 64-bit |
Видео драйвери | 376.33 |
В следващите два раздела ще ви покажем как се представя ROG STRIX GeForce GTX 1070-8G-GAMING използвайки най-производителния фабричен OC Mode. Въпреки че зададените работни честоти на ядрото са само с 20 MHz по-високи от тези на Founders Edition модела, съответно 1526 MHz базова и 1703 MHz при Boost, благодарение на комбинацията между платката с подобрено 6+1-фазно захранване и DirectCU III охлаждането, реалната измерена честота в Boost режим на графичното ядро варираше между 1898 MHz и 1924 MHz. През по-голямата част от тестовете тя бе 1911 MHz, това е с 200 MHz над тази в техническите спецификации.
Синтетични бенчмарк тестове
Unigine: Heaven & Valley
Unigine Heaven и Unigine Valley са две от най-често използваните бенчмарк програми, които тестват видеокартата за стабилност. Препоръчваме тези програми, ако овърклоквате вашата видеокарта. Тестовете са проведени на резолюция Full HD (1920 x 1080) с максимални настройки на графиката.
3DMark: Time Spy & Fire Strike
3DMark е един от най-тежките софтуерни пакети, с които може да натоварите и проверите възможностите на вашата видеокарта, докато се наслаждавате на добра графика. Използвани са настройки на графиката по подразбиране.
Тестове с игри
Grand Theft Auto V (GTA 5) | Full HD, Medium (Check settings) | Full HD, Very High (Check settings) | Full HD, MAX (Check settings) |
---|---|---|---|
Average FPS | 160 fps | 91 fps | 57 fps |
Rise of the Tomb Raider (2016) | Full HD, Medium (Check settings) | Full HD, Very High (Check settings) | Full HD, MAX (Check settings) |
---|---|---|---|
Average FPS | 150 fps | 76 fps | 52 fps |
Tom Clancy’s The Division | Full HD, Medium (Check settings) | Full HD, Ultra (Check settings) | Full HD, MAX (Check settings) |
---|---|---|---|
Average FPS | 137 fps | 81 fps | 30 fps |
ROG STRIX GeForce GTX 1070-8G-GAMING осигурява перфектен геймплей на Full HD (1920×1080) резолюция, дори и при най-взискателните геймъри.
Сравнение на ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1070-8G-GAMING с базовия GeForce GTX 1070 Founders Edition и MSI GeForce GTX 1070 Gaming X.
Модел | GTX 1070 Founders Edition | STRIX GTX 1070 8G Gaming | GTX 1070 Gaming X |
3DMark Time Spy | 5 674 (-6.2%) | 6 047 | 6 189 (+2.3%) |
3DMark Fire Strike | 18 123 (-4.3%) | 18 939 | 19 403 (+2.4%) |
3DMark Fire Strike Ultra | 4 164 (-5.7%) | 4 418 | 4 571 (+3.4%) |
3DMark Sky Diver | 59 970 (-4.9%) | 63 058 | 65 355 (+3.6%) |
GTA 5 (Max) | 52 (-8.7%) | 57 | 57 |
Division (Ultra) | 81 | 83 (+2.5%) | |
Tomb Raider (Verry High) | 76 | 78 (+2.6%) |
ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1070-8G-GAMING е по-бърз с около 6% от GeForce GTX 1070 Founders Edition, но с 2.8% по-бавен от най-бързия графичен ускорител, тестван от нас до момента, в този клас – MSI GeForce GTX 1070 Gaming X.
Овърклок възможности и резултати
Показаните резултати от овърклок тестовете са при стандартни настройки на вентилаторите и напрежението, заложени от производителя.
Знаем, че поради специфичния производствен процес на чиповете на паметта или графичното ядро, при всички видеокарти, възможностите за повишаване на честотите над фабрично определените са различни. Затова, считайте постигнатите от нас резултати, като ориентировъчни.
Успяхме да повишим базовата честота на ядрото със 175 MHz, като отчетенaта честота при Boost бе в рамките на 2000 MHz и 2076 MHz. При продължително натоварване по време на тестовете ни за стабилност и в игри, най-често тя варираше между 2025 MHz и 2038 MHz, което е около 6% овърклок.
Интересно е да отбележим, че при максималния стабилен овърклок на графичната памет на 2202 MHz (ефективни 8808 MHz), резултатите от тестовете ни в игри бяха с една идея по-слаби от тези на 2177 MHz (ефективни 8708 MHz). Поради това решихме да приемем 8708 MHz, като максимална ефективна честота на графичната памет и съответно постигнат овърклок от 8%.
Модел | STRIX GTX 1070 (OC Mode) | STRIX GTX 1070 (Overclocked) | Разлика |
---|---|---|---|
3DMark Time Spy (Graphics Score) | 6 047 | 6 453 | +6.7% |
3DMark Fire Strike (Graphics Score) | 18 393 | 20 328 | +7.3% |
Unigine Heaven 4.0 | 95 fps | 102 fps | +7.4% |
Unigine Valley 1.0 | 95 fps | 102 fps | +7.4% |
Grand Theft Auto V (GTA 5) Full HD, Max | 57 fps | 62 fps | +8.8% |
Rise of the Tomb Raider (2016) Full HD, Max | 52 fps | 57 fps | +9.6% |
Tom Clancy’s The Division Full HD, Max | 30 fps | 33 fps | +10% |
ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1070-8G-GAMING постига около 8% по-добри резултати след овърклок.
Температури и комфорт
Както вече споменахме в раздел „Конструкция“ ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1070-8G-GAMING е най-хладната от всички, тествани от нас до момента, GTX 1070 базирана видеокарта.
При отворена кутия, трите вентилатора работещи на 40% (от пълния си потенциал), не се чуват, като при 45% звукът от тях е едва забележим. На 50% охлаждането е все още тихо. След 55% вентилаторите се чуват отчетливо и вече над 60% видеокартата става шумна, на фона на останалите вентилатори в кутията.
Максималната отчетена температура на видеокартата в OC Mode по време на нашите тестове достигна 64 градуса. Оборотите на вентилаторите бяха в рамките на 1593-1600 об/мин, като работиха на 44% от максималния си потенциал. Това превръща работата им в практически безшумна на фона на останалите вентилатори в кутията.
При измерванията по време на тестовете след овърклок, максималната температура на графичното ядро отново бе 64 градуса, но този път при вентилатори работещи на 1632 оборота в минута. Това се равнява на 45% от максималната им скорост на въртене. За наша радост, шумът остана непроменен.
DirectCU III охлаждането очарова с поддържането на ниски температури при отлични нива на шума.
Заключение
ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1070-8G-GAMING е впечатляващ продукт, който ще задоволи и най-взискателните геймъри, играещи на най-често използваната Full HD (1920 x 1080) резолюция.
При създаването му са използвани собствен дизайн на платката с подобрено захранване и висококачествени компоненти. Солидното DirectCU III охлаждане се представи страхотно, както, с практически безшумната си работа, така и с поддържането на ниска работна температура. По време на тестовете ни, дори след овърклок тя не надвиши 64 градуса, при стандартен режим на вентилаторите. Това превръща ROG STRIX GeForce GTX 1070-8G-GAMING в най-хладната от всички, тествани от нас до момента, GTX 1070 базирана видеокарта.
Въпреки почти еднаквите работни честоти с тези на базовия Founders Edition модел, тестваната от нас видеокарта показа със 6% по-добри резултати. Те се подобриха с още 8% след ръчен овърклок.
Трите големи вентилатора и масивното охлаждане придават внушително излъчване на продукта. А за завършения геймърски външен вид допринасят светлините с управляема RGB подсветка, вградени в капака на охладителя и ROG логото на компанията красящо металния бакплейт.
За тези от вас, които търсят бърза, хладна и тиха видеокарта, която да се съчетае добре с допълнителните, или пък вградените светлини на останалите компоненти от вашата система – ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1070-8G-GAMING ще е страхотен избор.
ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1070-8G-GAMING може да закупите от магазина на Desktop.bg:
https://desktop.bg/desktop_video_cards-nvidia-GeForce_GTX_1070-asus_rog_strix_geforce_rog_gtx10708ggaming
Pros
- Красив дизайн и високо качество на изработка
- Управляеми RGB светлини
- Хладна и тиха
- Фабричен овърклок
- Възможност за допълнителен овърклок
Cons
- Сравнително висока цена
Мнения