В едно от ревютата ни на графични ускорители от серията 1000 на NVIDIA, ви представихме Palit GeForce GTX 1070 Founders Edition. При неговото създаване, както и при всички “Founders Edition” модели на други производители, е използван референтен дизайн на платката и охладителя, посочени от NVIDIA. Днес ще ви представим едно предложение на базата на GTX 1070, при конструирането на което е използван различен дизайн. След като останахме очаровани от GAMING X серията видеокарти на MSI, продуктa, който избрахме за това ревю е от същата серия и се нарича GeForce GTX 1070 GAMING X 8G.
Видеокартата пристига фабрично овърклокната с 3-годишна гаранция и 8 GB GDDR5 памет. При създаването ѝ MSI са използвали платка със собствен дизайн, подобрено захранване, висококачествени компоненти и охладителят TWIN FROZR VI – известен със своята ефектива и тиха работа. Характерни за GAMING X серията са: цветовата схема, изразена в червено и черно, странично разположеното лого с RGB подсветка, червените LED светлини вградени в капака на охладителя и вентилирания бакплейт (задна планка) с изобразен дракон на него.
В следващите редове ще разгледаме техническите характеристики, качеството на изработка и производителността на видеокартата. Ще обърнем също внимание на възможностите за овърклок, работата на охладителя и софтуера, който производителят предлага за продукта.
MSI GTX 1070 Gaming X 8G може да закупите от магазина на Desktop.bg:
http://desktop.bg/desktop_video_cards-nvidia-GeForce_GTX_1070-msi_geforce_gtx_1070_gaming_x_8g
Съдържание
Технически характеристики на MSI GTX 1070 Gaming X 8G
Базова честота на ядрото |
|
---|---|
Boost (Турбо) честота на ядрото |
|
Брой CUDA ядра | 1920 |
Скорост на паметта | 8 Gbps |
Тип и размер на паметта | GDDR5, 8GB |
Шина на паметта | 256-битова |
Пропусквателна способност на паметта | 256GB/s |
Архитектура | Pascal |
Максимална дигитална резолюция | 7680×4320@60Hz |
Изходи към монитори | 3x DP 1.4, HDMI 2.0b, DL-DVI-D |
Технологии, които GeForce GTX 1070 поддръжа |
|
Размери | 27.9 см x 14. см, двуслотова |
Тегло | 1094 грама |
Максимална консумация | 150 вата |
Максимална температура | 94 градуса |
Захранващи конектори | 1x 8-пинов, 1x 6-пинов |
Препоръчителен захранващ блок | 500 вата |
Поддържани технологии и софтуер
GTX 1070 GAMING X поддържа всички технологии, характерни за архитектурата „Pascal“. В следващите редове, накратко ще разгледаме по-интересните от тях.
Ansel
Ansel технологията позволява на геймърите да паузират любимото си заглавие на дадена сцена и да заснемат кадъра, от всеки един ъгъл или гледна точка позволяваща им конкретната игра. Така могат след време да се насладят повторно на конкретния момент, или да го споделят с приятели. Направената снимка може да бъде с резолюция до 32 пъти по-голяма от тази на екрана. Това им позволява да увеличат снимката и да разгледат детайлите без загуба на качество в изображението. Наличието на фото-филтри позволява да се добавят ефекти преди заснемането на кадъра. С Ansel може да се направи и 360-градусова панорамна снимка, която може да се разгледа на VR дисплей.
NVIDIA VRWorks
VRWorks Graphics технологията позволява едновременно рендиране на изображението за ляво и дясно око, или едновременна мулти-проекция на няколко монитора. Това допринася за уникалното изживяване във вселената на виртуалната реалност, или използването на няколко дисплея при гейминг, без драстичен спад в производителността на видеокартата.
VRWorks Audio технологията използва NVIDIA OptiX ray-tracing за проследяване пътя на звукът, който се разпространява из околната среда в реално време, като точно отразява материалността, формата и размера на предметите във виртуалния свят. Например, ако сте в стая, в която няма никакъв предмет, звукът и ехото ще бъдат по-силни, отколкото в същата стая, но с поглъщатщи звуковите вълни обекти.
NVIDIA PhysX for VR технологията позволява на енджина на играта да осигури реално визуално усещане, като следи когато hand controller-а взаимодейства с виртуален обект. Благодарение на това, всички взаимодействия на потребителят с околната среда във виртуалния свят – дали експлозия, или прекарвайки ръка през повърхността на вода – се усещат, като реално преживяване.
NVIDIA GPU Boost 3.0
За по-добра производителност, NVIDIA GPU Boost 3.0 технологията повишава честотата на графичния процесор в реално време, според – натоварването, напрежението и температурата му.
MSI Gaming APP
GTX 1070 GAMING X разполага фабрично с три режима на работа, в които честотите (описани в таблицата с технически характеристики) на графичните ядро и памет са различни – OC, Game и Silent. MSI Gaming APP е софтуерa, без който не можем да превключваме между тези режими и да се възползваме от най-бързия фабрично предложен OC Mode. Картата работи в Game Mode по подразбиране. Налице е и опция за изключване на Zero FROZR функцията.
С Gaming APP можем да променяме светлинните ефекти на странично разположеното лого на MSI и червените LED светлини, монтирани на пластмасовата част на охладителя. Или пък, ако ни пречат – да ги изгасим. Можем да променяме цвета само на логото.
Имаме и отделен прозорец Eye Rest, с три предварително настроени режима с различна цветова температура и контраст, отговарящи на моментните ни предпочитания. Също така, имаме възможност да направим настройки по собствен вкус.
MSI Afterburner
За ентусиастите, желаещи да „изцедят“ максимума от видеокартата, препоръчваме MSI Afterburner. Това е утвърдил се, като често използван (дори от притежателите на продукти произведени от други компании) софтуер за овърклок, с който може да се въведат ръчно стойностите за напрежението и честотата на графичните ядро и памет. Също така, предоставя хардуерен мониторинг и допълнителни възможности, като видеозапис, синтетични тестове и персонализиране на профилите на вентилаторите.
В кутията
Както и очаквахме, кутията на MSI GeForce GTX 1070 Gaming X 8G е добре изглеждаща. Предната ѝ част ни дава визуална представа за марката, моделът и продуктът съдържащ се в нея. На задната ѝ страна са изобразени технологиите, които поддържа видеокартата и нейните технически спецификации.
Съдържанието ѝ е разделено в две различни по големина черни кутии. В по-малката от тях намираме ръководство на потребитея, талон за регистрация, няколко лепенки, диск със софтуер и драйвери за продукта. Самата видеокарта се намира в по-голямата кутия и е поставена в специално изрязан по очертанията ѝ стиропор, който я предпазва от повреди при транспорт.
Конструкция и външен вид
Преди да разгледаме видеокартата отблизо, ще обърнем внимание на архитектурата „Pascal“, използвана при създаването на графичното ѝ ядро.
„Pascal“ от близо
MSI GeForce GTX 1070 Gaming X 8G разполага с 8GB GDDR5 и GP104 графично ядро, също като по-мощния GTX 1080, но с един GPC (Graphics Processing Cluster) по-малко. То е изработено по 16-нанометров FinFet производствен процес. Площта му е 314 мм2 и съдържа 7.2 милиарда транзистора. Отдолу ще разгледаме детайлна блок-диаграма на GP104-200-А1 ядрото, което използва GTX 1070.
На изображението виждаме, че GP104-200-А1 е с един напълно забранен GPC, спрямо GP104 ядрото, използвано при GTX 1080 и разполага с три, вместо четири GPCs. Всяко GPC се състои от пет SMs (Streaming Multiprocessors). Всеки SM съдържа 128 CUDA ядра и 8 TMUs (Texture Mapping Units). В резултат на това получаваме 1920 CUDA ядра и 120 TMUs. Останалата част от ядрото е непроменена. Налице са 64 ROPs (Raster Operating Units), 2MB L2 кеш и осем 32-битови контролера за паметта, което прави шината 256-битова.
От написаното в по-горните редове обобщаваме, че MSI GeForce GTX 1070 Gaming X 8G разполага с 1920 CUDA ядра, 120 TMUs, 64 ROPs, 8GB GDDR5 и 256-битова шина на паметта с пропускателна способност от 256GB/s.
Външен вид
А сега е време да насочим вниманието ви към самата видеокарта.
На външен вид видеокартата изглежда солидна и агресивна. Капакът на охладителя е с динамичен дизайн, оцветен в червено и черно, и е изработен от качествена пластмаса. Набиват се на очи двата големи вентилатора, в центъра на които е изобразен дракон – обозначаващ геймърските продукти на тайванската компания. Изображението на дракон, но в по-голям размер, краси и металния бакплейт, изцяло покриващ гърба на MSI GeForce GTX 1070 Gaming X 8G. На черната му повърхност са изрязани вентилационни отвори, през които се виждат част от елементите на платката.
От NVIDIA промениха SLI технологията. Официално в игрите ще се поддържа само конфигурация от две видеокарти в SLI режим. Също така, за най-добра производителност при резолюции от 4К на 60Hz и нагоре, NVIDIA препоръчват използването на новия SLI конектор с висока пропускателна способност наречен „SLI HB”.
Изходите за дисплеи са като при референтния модел. Поддържат се четири едновременно свързани дисплея, като максималната резолюция е 7680 x 4320 пиксела. GeForce GTX 1070 Gaming X 8G разполага с три изхода за DisplayPort (версия 1.4) и по един HDMI 2.0b и dual-link DVI-D порт. За тези от вас, които не са запознати, обръщаме внимание, че DVI-D изходът е само цифров. Ако искате да използвате видеокартата в комбинация със стар монитор, имащ само VGA вход, ще се нуждаете от специален активен адаптер.
Също както при другите видеокарти от серията Gaming X, така и тук, е използван трайбъл дизайн за вентилационните отвори на I/O панела.
Видеокартата е двуслотова, с тегло 1094 грама и размери 279 x 140 x 42мм. Това прави възможно монтирането ѝ в повечето Mid-Tower кутии.
Страхотният външен вид се допълва от странично разположеното лого на компанията с RGB подсветка и никелираните топлини тръби, преминаващи през тялото на охладителя.
Конструкция
Както споменахме, при конструирането на GeForce GTX 1070 Gaming X 8G от MSI са използвали собствен дизайн с по-голям размер на платката, като разликите с определения от NVIDIA дизайн са очевидни.
GeForce GTX 1070 Founders Edition
MSI GeForce GTX 1070 Gaming X 8G
Използваните висококачествени елементи (MIL-STD-810G сертификат за качество) са разположени прегледно на платката. 8+2-фазното захранване на графичното ядро и паметта осигурява по-стабилната им работа при фабрично повишените честоти, спрямо 4+1-фазното на Founders Edition. Стандартно зададената честота на ядрото от 1582 MHz (Game Mode) е по-висока от тази на референтния модел. MSI Gaming APP ни позволява с едно натискане на мишката, да повишим тази стойност до 1607 MHz базова и 1797 MHz boost (със 7% по-висока от референтната), като превключим на OC Mode. Третият предложен режим е Silent Mode. При активирането му видеокартата работи на определените от NVIDIA като базови честоти – 1506MHz нормална и 1683MHz при boost. Вярваме, че MSI предлагат този режим, само за да покажат разликата в производителността на продукта си спрямо Founders Edition версията, понеже разликата в шума е практически нулева и обезсмисля обозначението „Silent“. OC Mode е с леко повишена ефективна скорост на паметта от 8.1 Gbps. В Game Mode и Silent Mode тя е на базова честота от 8Gbps.
Въпреки че според NVIDIA 150W са достатъчни за GTX 1070, от MSI са осигурили повече захранваща мощност, добавяйки 6-пинов PCIe захранващ конектор.
GeForce GTX 1070 Gaming X 8G има на разположение 300W захранване, осигурено от 6-пинов и 8-пинов PCIe конектор.
За осигуряване на ниски работни температури и нива на шума, MSI са оборудвали видеокартата, с вече доказалият се охладител – TWIN FROZR VI.
TWIN FROZR VI разполага с два 100мм вентилатора, обдухващи голяма част от площта на радиатора му, наречени Torx 2.0. (предупреждаваме, че при този тип охлаждане, по-голямата част от топлината отделена от радиатора, остава в кутията – за оптимална работа на охладителя е необходим добър въздушен поток). Те притежават алтернативен дизайн на лопатките, който според MSI осигурява с 22% по-голямо въздушно налягане.
Вентилаторите са снабдени с 14 перки разположени по двойки. Всяка втора е по-извита и наклонена, като по този начин се ускорява въздушната струя. Останалите са с традиционен дизайн, осигуряващ стабилен въздушен поток. За дълъг живот и тиха работа, вентилаторите са двойно лагерувани.
Благодарение на всичко това, получаваме по-добро охлаждане и тиха работа. За любителите на абсолютната тишина, GeForce GTX 1070 Gaming X 8G е снабден със Zero FROZR технология. Trox 2.0 вентилаторите не се въртят, докато температурата на графичното ядро не достигне 60 градуса. Тази опция може да се изключи, чрез програмата MSI Gaming APP.
Друга съществена част от TWIN FROZR VI е самият охладител. Пет никелирани, медни топлинни тръби (една 8 мм и четири 6 мм), са разположени SU-образно по цялата му дължина, за да отвеждат максимално ефективно топлината от графичното ядро. Те не контактуват директно с графичния чип, а чрез никелирана, медна подложка.
За допълнително охлаждане на останалите елементи на платката, MSI използват „Close Quarter Cooling“.
Close Quarter Cooling е система за охлаждане, която е реализирана чрез две метални планки, намиращи се под охладителя. Те са монтирани на платката и контактуват със запоените на нея елементи. Едната планка е оребрена и служи като радиатор охлаждащ VRMs (модули за регулиране на волтажа) и елементите около тях.
Другата планка изплънява две функции. Първата е да охлажда чиповете GDDR5 памет (в нашия случай Micron). Втората функция на планката, както и по-горе споменатия бакплейт, e за допълнително подсилване на платката срещу повиване или изкривяване, предизвикани от тежестта на масивното охлаждане.
Тестова конфигурация
За целите на това ревю използвахме конфигурация със следните компоненти:
Процесор | Intel Core i7-7700K (4-ядрен, 4.20 – 4.50 GHz, 8MB кеш) |
---|---|
Охлаждане | DEEPCOOL Gamer Storm CAPTAIN 240 CPU Liquid Cooler |
Дънна платка | MSI Z270 GAMING PRO CARBON |
Оперативна памет | Crucial Ballistix 16GB (2x 8192MB) – DDR4, 2666Mhz |
Видеокарта | MSI GeForce GTX 1070 Gaming X (8GB GDDR5) |
Кутия | be quiet! Silent Base 800 |
Захранване | be quiet! Power Zone 650W |
Операционна система | Windows 10 64-bit |
Видео драйвери | 376.33 |
В следващите два раздела ще ви покажем как се представя MSI GeForce GTX 1070 Gaming X използвайки най-производителния фабричен OC Mode. При активирането на OC Mode, чрез MSI Gaming APP работните честоти са 1797 MHz на ядрото в Boost режим и 2027 MHz на паметта. Благодарение на комбинацията между NVIDIА GPU Boost 3.0 технологията и TWIN FROZR VI охладителя, реалната измерена стабилна честота в Boost режим на графичното ядро е 1974 MHz.
Синтетични бенчмарк тестове
Unigine: Heaven & Valley
Unigine Heaven и Unigine Valley са две от най-често използваните бенчмарк програми, които тестват видеокартата за стабилност. Препоръчваме тези програми, ако овърклоквате вашата видеокарта. Тестовете са проведени на резолюция Full HD (1920 x 1080) с максимални настройки на графиката.
3DMark: Time Spy & Fire Strike
3DMark е един от най-тежките софтуерни пакети, с които може да натоварите и проверите възможностите на вашата видеокарта, докато се наслаждавате на добра графика. Използвани са настройки на графиката по подразбиране.
Тестове с игри
F1 2015 | Full HD, Low (Check settings) | Full HD, Medium (Check settings) | Full HD, Max (Check settings) |
---|---|---|---|
Average FPS | 210 fps | 190 fps | 147 fps |
Grand Theft Auto V (GTA 5) | Full HD, Medium (Check settings) | Full HD, Very High (Check settings) | Full HD, MAX (Check settings) |
---|---|---|---|
Average FPS | 161 fps | 91 fps | 57 fps |
Rise of the Tomb Raider (2016) | Full HD, Medium (Check settings) | Full HD, Very High (Check settings) | Full HD, MAX (Check settings) |
---|---|---|---|
Average FPS | 153fps | 78 fps | 52 fps |
Tom Clancy’s The Division | Full HD, Medium (Check settings) | Full HD, Ultra (Check settings) | Full HD, MAX (Check settings) |
---|---|---|---|
Average FPS | 146 fps | 83 fps | 31 fps |
MSI GeForce GTX 1070 Gaming X осигурява перфектен геймплей при Full HD (1920 x 1080) резолюция, дори и на най-взискателните геймъри.
Сравнение с базовия GTX 1070 Founders Edition и с представителите от Gaming X серията в по-ниския и по-високия клас
Модел | GTX 1060 Gamig X 6G | GTX 1070 Founders Edition | GTX 1070 Gaming X 8G | GTX 1080 Gaming X 8G |
3DMark Time Spy | 4 266 (-31%) | 5 674 (-8.3%) | 6 189 | 7 436 (+20.1%) |
3DMark Fire Strike | 13 881 (-28.4%) | 18 123 (-6,6%) | 19 403 | 22 236 (+14.6%) |
3DMark Fire Strike Ultra | 3 113 (-31.9%) | 4 164 (-8.9%) | 4 571 | 5 396 (+18%) |
3DMark Sky Diver | 45 670 (-30.1%) | 59 970 (-8.2%) | 65 355 | 77 591 (+18.7%) |
GTA 5 (Max) | 42 (-26.3%) | 52 (-8.7%) | 57 | 63 (+10.5%) |
MSI GeForce GTX 1070 Gaming X 8G е с около 29% по-бърз от MSI GeForce GTX 1060 Gaming X 6G, с 8% от GeForce GTX 1070 Founders Edition и с 16% по-бавен от MSI GeForce GTX 1080 Gaming X.
Овърклок възможности и резултати
Показаните резултати от овърклок тестовете са при стандартни настройки на вентилаторите и напрежението, заложени от производителя.
Знаем, че поради специфичния производствен процес на чиповете на паметта или графичното ядро, при всички видеокарти, възможностите за повишаване на честотите над фабрично определените са различни. Затова, считайте постигнатите от нас резултати, като ориентировъчни.
Не успяхме да преминем така желаната граница от 2100MHz. Най-високата отчетенa Boost честота на ядрото бе 2076MHz, като при продължително натоварване в нашите тестове за стабилност и при игра, тя се стабилизира на 2038MHz (3% овърклок). Имайки предвид обаче, че GeForce GTX 1070 Gaming X е фабрично овърклокнат, постигнатите от нас честоти са с 11% по-високи, спрямо тези на определения от NVIDIA, като базов Founders Edition.
Въпреки смяната на vBIOS-а с последната версия от сайта на производителя, не успяхме да „изстискаме“ повече от 2202 MHz (9% овърклок) от графичната памет на Micron.
Модел | GeForce GTX 1070 (OC Mode) | GeForce GTX 1070 (Overclocked) | Разлика |
---|---|---|---|
3DMark Time Spy (Graphics Score) | 6 189 | 6 560 | +6% |
3DMark Fire Strike (Graphics Score) | 19 403 | 20 628 | +6.3% |
Unigine Heaven 4.0 | 97 fps | 103 fps | +6.2% |
Unigine Valley 1.0 | 97 fps | 104 fps | +7.2% |
F1 2015 Full HD, Max | 147 fps | 157 fps | +6.8% |
Grand Theft Auto V (GTA 5) Full HD, Max | 57 fps | 62 fps | +8.7% |
Rise of the Tomb Raider (2016) Full HD, Max | 52 fps | 56 fps | +7.7% |
Tom Clancy’s The Division Full HD, Max | 31 fps | 33 fps | +6.4% |
MSI GeForce GTX 1070 Gaming X постига около 7% по-добри резултати след овърклок.
Температури и комфорт
На базата на вичко написано относно TWIN FROZR VI охлаждането в раздел „Конструкция“, едва ли ще изненадаме някого, като съобщим, че видеокартата се представи чудесно по време на нашите тестове.
Благодарение на Zero FROZR функцията, вентилаторите останаха изключени, докато температурата на графичното ядро не достигна 60 градуса. Tова се случи, след като го натоварихме максимално по време на нашите продължителни гейм и бенчмарк тестове.
Максималната отчетена температура на видеокартата в конфигурирания от производителя OC Mode бе 68 градуса. Вентилаторите работиха на 46% от максималния си потенциал, като оборотите им бяха в рамките на 1134-1155. Това превръща работата им в практически безшумна на фона на останалите вентилатори в кутията.
При измерванията по време на тестовете след овърклок, максималната температура на графичното ядро достигна 71 градуса. Вентилаторите се въртяха с 1259 оборота за минута, като това се равнява на 50% от пълната им скорост. Шумът остана непроменен.
Решихме да проверим до какви обороти на вентилаторите охлаждането работи безшумно. За целта, при ненатоварена система, изключихме всички допълнителни вентилатори, освен двата обдухващи радиатора на течното охлаждане на процесора. Тях намалихме до минималните 967 оборота за минута и оставихме страничния капак на кутията отворен. След това, с помощта на MSI Afterburner програмата, започнахме ръчно да увеличаваме оборотите (на вентилаторите на видеокартата) със стъпки от 5%.
При достигането на стойността от 55% усетихме лека разлика в шума, която се запази, докато не преминахме границата от 65% и 1632 об/м. Едва тогава, можехме да чуем по-отчетливо вентилаторите на GTX 1070 Gaming X спрямо тези на течното охлаждане.
За последна проба, пуснахме всички вентилатори в кутията на оборотите, на които работеха, при температурните ни измервания при овърклок и затворихме кутията. Оставихме Trox 2.0 вентилаторите на 65%. След последвалия тест със същата продължителност и натоварване, температурата на графичното ядро не премина границата от 64 градуса. Смело можем да заявим, че колкото и да се опитвахме, не успяхме да разграничим шумът идващ от видеокартата спрямо този издаван от останалите вентилатори в кутията.
Внушителният TWIN FROZR VI за пореден път се доказа, като ефективен охладител, поддържащ ниски температури при отлични нива на шума.
Заключение
Производителността на MSI GeForce GTX 1070 Gaming X е достатъчна да задоволи и най-взискателните геймъри играещи на Full HD (1920 x 1080) резолюция. Видеокартата е със солидна изработка от висококачествени компоненти. При създаването ѝ, MSI за използвали собствен дизайн на платката с подобрено захранване и много ефективен охладител.
По време на тестовете ни температурата не надмина 71 градуса, дори след овърклок, като звукът от вентилаторите на охлаждането ѝ остана незабележим.
Никелираните топлинни тръби, преминаващи през основата на охладителя, и страхотния дизайн на капака му, включващ лого с RGB управляема подсветка и червени LED светлини, придават агресивно излъчване на продукта. За завършения красив и геймърски вид се грижат двата големи Trox 2.0 вентилатора и вентилираният бакплейт с изобразен дракон на него.
MSI GeForce GTX 1070 Gaming X е с фабрично повишени честоти на графичното ядро и паметта. Производителността му е с около 8% по-голяма от тази на базовия Founders Edition модел. Въпреки това, благодарение на TWIN FROZR VI охладителя и възможностите на платката, успяхме с ръчен овърклок, чрез MSI Afterburner, да подобрим представянето му с още 7%.
За тези от вас, които смятат възможностите на GTX 1060 за недостатъчни или пък цената на GTX 1080 за високa – MSI GeForce GTX 1070 Gaming X 8G е един чудесен избор.
MSI GTX 1070 Gaming X 8G може да закупите от магазина на Desktop.bg:
http://desktop.bg/desktop_video_cards-nvidia-GeForce_GTX_1070-msi_geforce_gtx_1070_gaming_x_8g
Pros
- Красив дизайн и високо качество на изработка
- Най-висока производителност от GTX 1070 моделите, които сме тествали
- Хладна и тиха
- Фабричен овърклок
- Възможност за допълнителен овърклок
Cons
- Сравнително висока цена
Мнения