• Новини
    • за лаптопи
    • за смартфони
    • за таблети
  • Компютри
    • Лаптопи
    • Таблети
    • Смартфони
    • Електроника
  • Класация на десктоп видеокарти

Desktop.bg

  • Начало
  • Новини
  • Ревюта
  • Видео
  • Магазин

Ревю на Samsung C24FG70 – най-добрият в своя клас

Автор: LaptopMedia Team 09 юни 2017 / 14:56 | 0 2 870 прочитания

Нарастващата популярност на мониторите с висока скорост на опресняване оказа влияние върху производителите да изгладят несъвършенствата на стандартните 144Hz дисплеи, за да се откроят с добро качество на картината. Samsung обаче вдигнаха летвата много високо за повечето си конкурентни с това, което изглежда като най-добрия в класа си Full HD гейминг монитор – C24FG70.

CFG70 серията на Samsung идва в два варианта – 24-инчов и 27-инчов. За нашето ревю използвахме значително по-достъпния и вероятно по-търсения 24-инчов вариант. От гледана точка на характеристиките, двата модела са идентични, но най-вероятно ще се представят по различен начин в нашите тестове. Избраният дисплей предлага всички особености, които един запален геймър би желал минус почти всички недостатъци, които може да се очакват от панел с висок скорост на опресняване. Матрицата на Samsung предлага отлично качество на картината, 120% sRGB покритие, 3000:1 контрастно съотношение и слой с квантови точки (Quantum Dot), висока  максимална яркост, много добри ъгли на видимост, предоставени от VA панела (не е толкова добър като IPS, но значително превъзхожда TN типа) и е профилиран фабрично за по-добро цветопредаване. Извивката е добър финален ход, който прави монитора идеален за мултимедийно съдържание и гейминг. Освен всичко това мониторът предлага и технологията FreeSync на AMD за плавен геймплей и по-малко насичане, лаг и време на реакция от 1ms.

Повече информация, както и възможност за закупуване, ще откриете в онлайн магазина на Desktop.bg.

Съдържание

  1. В комплекта
  2. Дизайн и ергономия
  3. OSD меню
  4. Технически характеристики
  5. Тестове на дисплея
  6. ШИМ (Трептене на подсветката)
  7. Как да получите профилите ни?
  8. Заключение

В комплекта

Мониторът идва в огромна кутия, съдържащ обичайните инструкции, адаптер и два кабела – един HDMI и един DisplayPort. Има и планка за монтиране, която може да бъде използвана със стандартните 75 х 75 мм VESA стойки.

Дизайн и ергономия

Дизайнът на монитора не е нещо особено. Виждаме тънки черни матови рамки – страничните и горната рамки са 17 мм, докато долната е 20 мм. Това означава, че конфигурация от няколко монитора ще бъде напълно приемлива, макар че трябва да имате предвид извивката.

Задната част на монитора също използва черно пластмасово покритие, като виждаме джойстик в долния десен ъгъл. Джойстикът служи за отваряне на OSD менюто и навигиране в него. Налични са и няколко физически бутона в долната част за бърз достъп до пресети. Към централната част ще откриете голяма синя LED светлина, която Samsung наричат „Arena Lightning“ и може да бъде използвана като мигаща светлина или да бъде синхронизирана със звука, идващ от монитора (ако сте свързали слушалки или колонки към монитора). Може и да бъде изключена. На гърба, към дъното ще откриете двата HDMI конектора и един DisplayPort. HDMI портовете поддържат скорост на опресняване до 120Hz, а ако желаете да извлечете максимума от своя панел, трябва да използвате DisplayPort-а за максималната скорост от 144Hz. Независимо кой порт изберете, технологията FreeSync се поддържа и от двата стандарта. Наличен е и 3.5мм аудио жак.

Нека преминем към стойката. Това е нестандартна стойка с рамо, разполагащо с две панти и арка за по-добра подредба на кабелите. Самата стойка предлага отлична ергономичност – накланяне (2 градуса напред и 17 назад), настройка на височината (140 мм), въртене наляво/надясно (15 градуса и в двете посоки) и възможност за завъртане в портретен режим. Тези универсалност и необикновен дизайн обаче имат своята цена. Основата на стойката заема доста пространство, а стойката се издава доста назад и може да не е най-доброто решение за определени работни пространства. В зависимост от височината – при снижаване на монитора стойката се подава доста отзад. Но пък при издигането на монитора стойката се прибира, както вече споменахме.

Ако пък разполагате с по-добра стойка VESA или шина за стена, може да използвате включената планка за монтаж, която приспособява задната част към стандарта  75 x 75 мм.

OSD меню

OSD менюто ви дава достъп до доста настройки. Като натиснете джойстика веднъж, ще видите четири опции – източник, меню, режим Eye Saver и изключване на екрана. Ако изберете опцията меню, ще достигнете до пет подменюта – Игра, Картина, OnScreen Display, Система, Информация. Първите две ви позволяват да регулирате скоростта на опресняване, времето за реакция, да настройте FreeSync и да включите/изключите режима за ограничаване на лага, както и да включите режима Eye Saver. Нещо повече, остротата, контрастът, яркостта, цветовия режим, гамата и цветовата тоналност също могат да бъдат регулирани.

Менюто предлага и доста режими за оптимизиране на картината спрямо вашите нужди. Режимът Custom (Персонализиран) може да бъде променен, както желаете. Но ако предпочитате фабричните пресети, може да изберете между High-Brightness, FPS, RTS, RPG, AOS, sRGB, Cinema и Custom. Повече за това ще споменем по-долу.

Технически характеристики


Към магазина
Диагонал 23.5″
Резолюция Full HD (1920×1080)
Допълнително
  • Съотношение на страните: 16:9
  • Стъпка на пикселите (мм): 0.271 mm
  • Яркост (typ.): 350 cd/㎡
  • Фабрично контрастно съотношение (typ.): 3000:1
  • Ъгли на видимост (L/R;U/D) (CR>=10): 178°/178°
  • Време за реакция (Tr+Tf) typ.: 1 ms MPRT
  • Технология на подсветката: Quantum Dot LED (Quantum Dots + сини LED)
  • Технология на панела: SVA LCD панел
  • Покритие на панела: матово AG покритие
  • Скорост на опресняване: 144Hz
  • Дълбочина на цвета: 16.7 милиона (8-бита на събпиксел)
  • Цветово пространство: 120% sRGB

Стойка

  • Завъртане (ляво/дясно): –15°/+15°
  • Наклон (надолу/нагоре): –2°/+17°
  • Настройка на височината (мм): 140 м
Портове 2x HDMI 1.4a, 1x DisplayPort 1.2, 3.5 мм аудио жак
Панел Samsung SVA (Super Vertical Alignment) LCD

Тестове на дисплея

Samsung LC24FG70 има FullHD извит панел с VA матрица и максимална честота на опресняване 144 Hz. Той използва подсветка тип Quantum Dot (Quantum Dot layer + blue LED), която осигурява по-широко покритие на цветово пространство и увеличава максималното контрастно съотношение. Панелът поддържа истински 8-битов цвят и 1ms MRPT (време за реакция). Поддържа технологията AMD FreeSync.

Диагоналът му е 23.5-инчов (59.8 см), а резолюцията 1920 х 1080 пиксела. Съотношението на страните е 16:9, плътността на пикселите – 94 на инч, стъпката – 0.271 х 0.271 мм. Екранът се превръща в Retina при наблюдение от дистанция, по-голяма или равна на 94 см (от това разстояние окото спира да разграничава отделните пиксели и е нормално за лаптоп).

Използваният тип матрица има по-малка утечка на светлина от подсветката в ъглите на екрана (Backlight bleeding, Light leakage) от IPS. Показваме илюстрация на Samsung, а малко по-долу може да видите снимка на екрана (черен екран –100% Black и максимална яркост) в тъмно помещение.

Samsung LC24FG70 има относително комфортни ъгли на видимост. Предлагаме снимки за оценка качеството на изображението. Много по-добър е от TN матриците, но не е съвсем наравно с IPS панелите.

Мониторът пристига с приложен отчет от фабричната калибровка.

Консумацията на електроенергия не е висока. Измерихме 33 Wh в режим на максимална яркост.

Samsung LC24FG70 е преди всичко геймърски монитор. Има богат избор на фабрични пресети в тази насока.

Превключват се с малък джойстик на задната стена на монитора, който служи и за Power бутон.

Ще разгледаме два от тях – „Gustom“ (след All Reset, режим PC) и „sRGB“.

Измерената максимална яркост е 336 cd/m2 в центъра на екрана. По-нататъшните измервания са при работна яркост, приемаме Luminance 140 cd/m2. На следващата графика показваме как стоят нещата след „All Reset“ и 35% Brightness (White level = 140 cd/m2, Black level = 0.055 cd/m2 и 133 cd/m2 осреднено по площта, с максимално отклонение от 13%). Цветовата температура върху бял екран и максимална яркост е близка до 6500К.
Максималната цветова разлика dE2000 (спрямо центъра на екрана при 100% RGB и 100% яркост) е равна на 4.2 (Стойностите над 4.0 са нежелателни. Това е много важен параметър, едно от първите неща, които трябва да се погледнат, ако точността на цветовете от дисплея е от критично значение за Вас).
Контрастното съотношение е отлично – 2530:1.

Цветопредаване

На следващата фигура са изобразени цветовете и покритието в sRGB цветовото пространство (прието е за стандарт при работа в интернет и HDTV) от Samsung LC24FG70. Показваме границите на човешкото цветно зрение посредством „CIE 1976 Uniform Chromaticity Diagram“, чрез която може да добиете представа за обхвата и точността на цветовете на вашето устройство. Във вътрешността на тъмносивия триъгълник са стандартните цветове, използвани от цифровата телевизия и Интернет – rec.709/sRGB.

Цветовете в sRGB се използват практически навсякъде от милиони потребители и точното им възпроизвеждане е от ключово значение за качеството на дисплея.

Тук освен използваното в качествените фотоапарати Adobe RGB цветово пространство, виждаме и работните пространства на световноизвестните филмови студиа (DCI-P3), и на UHD-цифровата телевизия (Rec.2020). Последното, Rec.2020, на този етап е труднопостижимо от съвременните дисплеи.

Изчертано е (с черна линия) и едно цветово пространство, описано и изследвано от Michael Pointer – Pointer′s Gamut. Пространството обхваща видимите от човека отразени цветове – т.е., реалните цветове в природата.

Жълтата пунктирана линия показва покритието на Samsung LC24FG70.

Дисплеят му покрива изцяло sRGB/ITU-R BT.709 (web/HDTV standard) в CIE1976. Малко не му достига (в зелената област) да покрие DCI-P3. Благодарение на подсветката с квантови точки. По-нататък ще видите спектралното ѝ разпределение.

Филмите, които гледаме, ще бъдат с атрактивни, наситени (в червено и зелено) цветове.

Производителят е предвидил и екранен режим, при който screen primary colors съвпада с sRGB primary, за реални, непресатурирани цветове.

Фигуритe долу са с нанесени измервания, преди и след профилиране с наш профил (направен е в sRGB Display Mode). Цветните кръгчета са цветовете в sRGB, а с белите кръгчета са отбелязани резултатите. Показани са основните и допълнителните цветове с 25, 50, 75 и 100-процентна наситеност в sRGB цветовото пространство.

Може да направите сравнение между резултатите с фабричните настройки, както и с „Design and Gaming“ профил.

„Design and Gaming“ профилът е създаден при Luminance 140 cd/m2, целева бяла точка D65 (Illuminant white point – D65) и гама sRGB.

Тествахме дисплея посредством мостри от 24 цвята, съдържащи често срещани цветове и такива, които окото добре разпознава – например тъмна и светла човешка кожа, синьо небе, тревисто зелено, портокалово.
По-горе можете да сравните резултатите на Samsung LC24FG70 във фабрично състояние (sRGB Display Mode), както и с „Design and Gaming“ профил.

Следващата графика отразява възможностите на монитора за комфортно гледане на филми или игри по отношение на детайлността в най-тъмните участъци на картината.

Лявата страна на графиката показва състоянието на дисплея с фабричните настройки, „Cinema Display Mode“ и „Еqualizer Black“ по подразбиране (13), а дясната – с инсталиран „Design and Gaming“ профил. По хоризонтала са нивата на сивото, а по вертикала – съответстващата яркост на дисплея. Тук трябва да отбележим, че Samsung LC24FG70 има удобна екранна настройка, наречена „Еqualizer Black“, която променя гамата в обаче в по-голям диапазон – от 0% до 50% White.

Първите пет нива на сивото (1%-5% White), непосредствено след черното ниво, демонстрираме и с петте квадратчета в долната част на графиката. Дали ще ги разграничите обаче зависи от дисплея, с който в момента четете статията, неговата калибровка, зрението ви, околната осветеност, ъгъла на гледане.

Гейминг възможности (Време за реакция)

Долната графика, касаещи основно геймърите, илюстрира времето за реакция на пикселите в режим от „Черно“ до „Бяло“ плюс „Бяло“ до „Черно“ за нива от 10% до 90% и обратно. Измерихме Fall Time + Rise Time = 13 ms за Response Time – Standard Mode.

Когато превключим в режими „Faster“ и „Fastest“, виждаме промяна в работата на подсветката – къси импулси с двойно по-висока моментна яркост (в последните два режима Brightness-а не може да се управлява).

ШИМ (Трептене на подсветката)

Регулирането чрез широчинно-импулсна модулация на светлината от подсветката на един LCD монитор е редуването на периоди на светене и несветене и промяна на съотношението светло-тъмно. Така натоварва допълнително зрението и мозъка, особено, когато честотата е по-ниска от 300 Hz. Можете да прочетете повече за ШИМ в специализираната ни статия.

Графиката, показана долу, илюстрира наличието или отсъствието на пулсации. Представлява композиция от няколко измервания, направени при основни положения на плъзгача за яркост – минимална, максимална, работна (приемаме 140 cd/m2) и евентуално интересни моменти на преход. По вертикала е яркостта на излъчената светлина, а по хоризонтала – времето.

Светлината от дисплея на Samsung LC24FG70 не е широчинно-импулсно модулирана за всички позиции на плъзгача за яркост, но само в режим „Response Time – Standard Mode“. Тогава предполага комфортна работа или игра продължително време. В останалите два режима на „Response Time“ пулсациите са идентични с показаните за „Faster“ и „Fastest“.

Излъчване на синя светлина

Samsung LC24FG70 има екранен режим Eye Saver Mode.
Ние също го считаме за важен, поради което винаги изработваме подобен профил за всеки дисплей. Основната му цел при това не е защита само на зрението, поради което сме го нарекли „Защита на здравето“.

След залез слънце, когато биологичният часовник подготвя организма ни за сън, именно синият компонент с дължина на вълната около 440 nm отключва хормонален дисбаланс, водещ до редица негативни ефекти. Можете да прочетете повече за Синята светлина в специализираната ни статия.

Следващата графика показва спектралното разпределение на излъчената светлина, върху бял екран и яркост приблизително 140 cd/m2. Лявата ѝ част е без, а дясната – с профил „Защита на здравето“.

Извивка

По отношение на извивката на екрана на Samsung LC24FG70 – при дължина на хордата 520 мм (широчина на панела) и измерена височина на сегмента приблизително 19-20 мм се получава радиус на закръглението около 1700 -1800 мм. Това е повече от разстоянието за гледане, но явно не е случайно избрано, защото потребителят изпитва приятното чувство, че се „потапя“ в картината. Ако после се прехвърли на плосък монитор, се чувства малко странно и неуютно.

Изводи

Samsung LC24FG70 е един чудесен неголям геймърски монитор с FullHD резолюция. Има отличен контраст, много широк цветови обхват за атрактивна картина, внимателно подбрани екранни менюта с акцент върху гейминг, 144 Hz честота на опресняване, точни в sRGB за непрофесионални нужди цветове. На него с удоволствие ще се гледат филми, ще се чете или играе. Графиките ще бъдат отчетливи и ясни. Очите (в режимите по подразбиране – неактивиран „Faster“) няма да се натоварват. Ако поради многото му положителни качества решите да го ползвате за дизайн, имайте все пак едно наум с (не)еднородността на Luminance и цветовата температура по площта на екрана.

Как да получите профилите ни?

profilesПотребителите, които закупят тествано от нас устройство, от Laptop.bg и Desktop.bg, получават профилите за него напълно безплатно.

Повече за самите профили можете да научите от тази статия: Пакет от Профили за Работа, Гейминг и Защита на здравето

Ако искате да научите повече за Синята светлина и нейното влияние върху здравето, насочете се към специализираната ни статия по въпроса:
Влиянието на „Синята светлина“ от екраните върху здравето ни и какво е нашето решение за вас

Заключение

онитор минус почти всички недостатъци. Някои може да кажат, че VA панелът не е същото като IPS такъв, но ако трябва да сме честни, нашите тестове показват как конкретният модел на Samsung засрамва всички TN дисплеи, както и повечето техни IPS алтернативи. Той разполага с по-висока от обичайната максимална яркост, повече от 100% sRGB покритие, добри ъгли на видимост, изключително контрастно съотношение и по-ниска от очакваната утечка на подсветката. Отново отбелязваме, че в някои от нашите тестове панелът се представи по-добре от някои IPS дисплеи.

Но може да попитате за гейминг възможностите на този продукт. Да, след като това е монитор, преназначен за точно такива цели, C24FG70 може да се похвали с всички качества, които бихте желали от дисплей в този клас – 144Hz максимална скорост на опресняване, FreeSync (технологията за адаптивна синхронизация на AMD) за по-малко насичане и като цяло по-гладък геймплей, 1ms време за реакция и почти липса на лаг. Добавената извивка на екрана идва като бонус.

Във всички случаи трябва да сте наясно и с няколкото недостатъка на това устройство. Ако го взимате за гейминг, неравномерно разпределените цветова температура и цветова точност няма да бъдат проблемни в каквото и да било отношение. Ако обаче планирате да го използвате за професионална фото и видео обработка, тоест чувствителни цветови настройки, бихме ви посъветвали да потърсите алтернатива. Също така, ако планирате да използвате максимално кратко време за реакция, трябва да се приготвите за трептене на подсветката (ШИМ), което не препоръчваме за дълги часове на работа/гейминг.

За да обобщим, Samsung C24FG70 може да  бъде един от най-добрите гейминг монитори на пазара със само няколко недостатъка – всички позитиви на гейминг монитор, без да се прави компромис с качеството на изображението. Това означава, че дисплеят може да бъде използван не само за гейминг, но и за мултимедийни цели, както известна редакция на цветове. От друга страна, цената на монитора може да не е за всеки джоб, тъй като има и други 24-инчови алтернативи със скорост на опресняване от 144Hz на по-ниски цени, но и с по-ниско качество на панела. Ако търсите гъстота на пикселите, WQHD (2560 x 1440) монитори също могат да се открият в този диапазон, но ще трябва да се задоволите с 60 или 75Hz скорост на опресняване.

Отново отбелязваме, че ако търсите най-доброто възможно преживяване, можете да се възползвате от нашите профили, които подобряват цветовата точност и видимостта в тъмните участъци на дадено изображение. Профилът Защита на здравето намалява излъчването на синя светлина, като запазва и цветовата точност, колкото е възможно.

Повече информация, както и възможност за закупуване, ще откриете в онлайн магазина на Desktop.bg.

Pros

  • Здрава конструкция и необичайна, но функционална стойка
  • Разнообразие от пресети и опции в OSD менюто
  • Отлични гейминг възможности – 144Hz скорост на опресняване, 1ms време за реакция, нисък лаг, поддръжка на технологията FreeSync
  • Перфектно качество на изображението – над 100% sRGB покритие, близко до 3000:1 контрастно съотношение, висока максимална яркост, профилиран фабрично, пренебрежима утечка на подсветката
  • Липса на ШИМ при всички нива на яркост (когато времето за реакция е в нормален режим)
  • Атрактивна крива за по-добро преживяване по време на гейминг и мултимедийни задачи

Cons

  • Не толкова достъпен
  • Наличие на ШИМ при режими за време за реакция „Faster“ и „Fastest“
  • Стойката може да е прекалено обемиста за някои бюра/работни пространства
Автор: LaptopMedia Team
Razer Zone

Мнения Отказ

Класации

  • Класация на процесори
  • Класация на десктоп видеокарти
  • Най-изгодните компютри за игри
  • Най-мощните компютри за игри

Последни ревюта виж още

Ревю на G:RIGS Project Destiny – Съдбата е на ваша страна 18 Дек. 2017
Ревю на Acer Mixed Reality Headset – чудесна VR платформа от Microsoft и достъпни очила 03 Ное. 2017
Ревю на HGST Deskstar NAS 4TB – скорост и сигурност на достъпна цена 25 сеп. 2017
Ревю на Intel Optane Memory – устройство, превръщащо твърдия ви диск в SSD 14 юли 2017
Ревю на AMD Ryzen 7 1700X – изчислителна мощ и висока производителност на достъпна цена 28 юни 2017

Статии и анализи виж още

Преглед на Acer Predator X27 – 4K, 144Hz, HDR10, Quantum Dot и G-Sync 07 май 2017
Всичко, което трябва да знаете за новата NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti 02 мар. 2017
NVIDIA Pascal – Всичко, което трябва да знаете за серия 10 на GeForce линията 27 февр. 2017
AMD официално представи Ryzen, предлагащи по-висока производителност само за част от сумата процеорите на Intel 23 февр. 2017

2007 - 2018 Some rights reserved - Desktop.bg